Stacje CNG

Rodzaje stacji

Eksploatując duże auto CNG należy zwrócić uwagę na wydajność urządzenia na stacji. W przeciwieństwie do tankowania LNG, gdzie już podstawowa stacja pozwala zatankować ponad 300 kilogramów gazu ziemnego w ciągu paru minut, tankowanie CNG może trwać znacznie dłużej.

Stacja CNG to zestaw urządzeń podłączonych do gazociągu lub stacji regazyfikacji LNG. Wytwarzane CNG w kompresorach lub pompie LCNG gromadzone jest zazwyczaj w buforze (magazynie) CNG. Dalej mamy rozwiązanie jak ze zwykłej stacji – dystrybutor tankowania. Jedyna różnica jest taka, że nie mierzy on objętości, ale masę wydawanego gazu ziemnego.

Na rynku spotykane są również proste kompresory CNG, które podłączamy na kilkanaście godzin gdy auto wraca codziennie na bazę. Jest to rozwiązanie tanie i w miarę efektywne, ale wymagające przyłącza do gazociągu na własnej nieruchomości i pozostawienia auta na kilka godzin w jednym miejscu. Producentami małych kompresorów CNG są m.in. BRC Fuelmaker czy Coltri.

Standardy tankowania CNG

W Polsce, podobnie jak w innych państwach Unii Europejskiej, sprężony gaz ziemny zatankujemy przede wszystkim przy pomocy złącza NGV-1. Dedykowane jest ono do wszystkich rodzajów aut CNG – samochodów osobowych i dostawczych, ciężarówek i autobusów. Dodatkowo do ciężarówek i autobusów może być używane złącze NGV-2. Dzięki większej średnicy przyłącza pozwala szybciej tankować pojazd. Na terenie byłego obszaru ZSRR (Białoruś, Rosja, Ukraina) stosuje się złącze typu GOST – wymaga ono stosowania specjalnego adaptera.
Wiodącym dostawcą złączy do tankowania CNG i przejściówek jest firma WEH.

Stacje CNG w Polsce i Europie

Najlepszym wykaz stacji CNG w Polsce dostarcza Portal cng.auto.pl

Gdy wybieramy się autem CNG za granicę warto skorzystać z jednego z rejestrów:
gibgas.de
NGVA Europe
metanoauto.com