Gaz ziemny dla napędu – zalety

Gaz ziemny – zalety

Gaz ziemny do zasilania pojazdów posiada szereg zalet w porównaniu z innymi sposobami napędu. Wykorzystywany w postaci sprężonej (CNG) lub skroplonej (LNG) jest w stanie wygenerować oszczędności w wydatkach na paliwo, ograniczyć emisję spalin oraz wygenerować dodatkowe korzyści dla otoczenia.

Ekonomia przede wszystkim

Zastosowanie gazu ziemnego do napędu to przede wszystkim oszczędności, wynikające z niższego kosztu paliwa oraz mniejszego spalania na 100 kilometrów. Najwięksi dostawcy paliwa (PGNiG, PGK Śrem, Crypgas) oferują CNG lub LNG dla klientów flotowych na poziomie 90-95% cen hurtowych oleju napędowego (relacja kilogram gazu – litr Diesla). Pozwala to na wygenerowanie oszczędności na paliwie w ilości 20% względem Diesla. Dodatkowa zaleta – gazu ziemnego „nie można spuścić”, instalacja jest całkowicie hermetyczna. Co ważne – auta na gaz to najtańszy sposób na ograniczenie emisji CO2 i wyeliminowanie emisji sadzy (cząstek stałych) z pojazdów.

Ekologia – czyste spaliny z silnika

Gaz ziemny dla napędu to ograczenie emisji CO2 o 10% i cząstek stałych (sadzy) o 100%. Jeśli zastosujemy biogaz – auta na metan są całkowicie bezemisyjne pod kątem CO2. Ponadto redukowana jest emisja tlenków azotu (NOx), a auto wykazuje cały czas niską emisję – nieważne czy jest nowe, czy już przejechało 200.000 kilometrów.

Bezpieczeństwo, niższy hałas, brak rozlanego paliwa i inne

Dzięki wytrzymałym zbiornikom na CNG/LNG samochody gazowe cechują się ponadprzeciętnym bezpieczeństwem – zarówno w eksploatacji, jak i w razie wypadku. Są wśród nas fani zapachu benzyny, ale przy dłuższym obcowaniu z zapachem paliw naftowych przyjemność mija. Ci, co odwiedzili stację CNG lub LNG wiedzą, że zapach paliwa i spalin tam praktycznie nie występuje. Dlaczego? Bo gaz ziemny przy ewentualnej emisji bezpiecznie ulatnia się do atmosfery. Auta na gaz to także cichsza praca.

CNG a LNG

Gaz ziemny dla napędu jest znany przede wszystkim w postaci sprężonej pod ciśnieniem 200 barów (CNG – Compressed Natural Gas). Gaz ziemny dostarczony gazociągiem lub z regazyfikacji LNG jest poddawany sprężeniu przez tzw. kompresor CNG i buforowany dla szybkiego tankowania w magazynie. W 1 litrze zbiornika CNG możemy zmagazynować 0,2 Nm3 (0,15 kg). Przy wyposażeniu auta użytkowe w zbiorniki o pojemności wodnej 500 litrów zmagazynujemy 100 Nm3 (77kg) CNG.

Nowym rozwiązaniem jest tankowanie gazu w formie skroplonej (LNG – Liquefied Natural Gas). Książkowe parametry LNG to ciecz o temperaturze -162 stopnie Celsjusza (przy ciśieniu 1 bar), ale dla tankowania używamy saturowanego LNG o temperaturze ok. -130 stopni Celsjusza i ciśnieniu 8 bar. W 1 litrze pojemności netto zbiornika jesteśmy w stanie zmieścić ok. 0,4 kg (0,52 Nm3) gazu. Do zbiornika o pojemności netto 500 litrów zmieścimy ok. 200 kg (260 Nm3) LNG.

Źródła gazu ziemnego

Klasycznym źródłem gazu ziemnego jest wydobycie surowca i dostawy specjalistycznym łańcuchem dostaw. W przypadku LNG jest to skroplenie w terminalu morskim lub zakładzie skraplania, a następnie dystrybucja transportem kołowym do stacji LNG. W przypadku CNG – stacja może wytwarzać CNG z przyłączonego gazociągu lub poprzez sprężenia LNG ze stacji.

Źródło: Wikipedia, PGNiG, Cryogas, PGK Śrem