Autobus gazowy Lotos 105 LNG

Autobusy na skroplony gaz ziemny cieszą się bardzo dużym powodzeniem w Chinach. Jednym z przykładów jest pojazd Lotos 105 LNG możliwy do wdrożenia w ruchu miejskim i podmiejskim. Ze względu na dostępność jedynie z normą EURO 5, autobus na razie trafił do państw spoza UE. Szczególnie intensywne testy gazowego autobusu trwają w Rosji.

Lotos 105 LNG – autobus na skroplony gaz ziemny (źródło: LOTOS – Raritek)

Autobusy gazowe w Chinach od kilkudziesięciu lat stanowią ważne narzędzie do walki ze smogiem. W latach 80. XX wieku na ulicach można było spotkać specyficzne autobusy z „workami gazowymi” na dachu, które gromadziły gaz pod ciśnieniem kilku – kilkunastu barów. W ciągu 30 lat miała miejsce w Państwie Środka prawdziwa rewolucja – do powszechnego użytku weszły auta CNG, a następnie LNG. Dzisiaj powoli stają się produktem eksportowym, czego dowodem jest promocja autobusu Lotos 105 LNG w Rosji.

Autobus zasilany LNG marki Lotos dysponuje długością 10,5 metra. Pozwala to na zamontowanie ok. 21 – 25 siedzeń w wariancie miejskim lub 29 siedzeń w wariancie podmiejskim. Uwzględniając miejsca stojące auto może zabrać nawet 72 pasażerów. Pod maską pojazdu zamontowano silnik gazowy Yuchai YC6G260N-50. Rozwija on moc 260 KM i moment obrotowy 1000 Nm. Za przeniesienie napędu odpowiada automatyczna skrzynia biegów Allison T280R. Pewnym ograniczeniem jest norma emisji spalin na poziomie EURO 5, przez co auto nie może być oferowane na terenie Unii Europejskiej.

Lotos 105 LNG może być wyposażony w zbiornik na skroplony gaz ziemny o pojemności 375 lub 500 L. Dzięki temu na pokładzie możemy zmagazynować 150 lub 200 kg ciekłego metanu.  Dzięki masie wynoszącej 11,2 tony możliwe jest niskie spalanie, szacowane przez producenta na poziomie ok. 23 kg LNG na 100 kilometrów. Przekładając ten parametr na zasięg, pojazd jest w stanie przejechać nawet 800 kilometrów na jednym tankowaniu. W lutym 2019 ekonomiczne i ekologiczne walory były sprawdzane na ulicach rosyjskiego Czelabińska.

[table id=70 /]

Źródło: Raritek, Lotos Bus

Zobacz także
– Scania Interlink LNG – przedstawienie pojazdu
– Autobusy CNG/LNG dostępne na rynku – oferta producentów
– Porównanie kosztu zakupu autobusów CNG na tle diesla, hybrydy i elektrycznego