Tankowanie LNG w Estonii – pierwszy obiekt od Alexela w Juri

Stacja LNG w Estonii z pierwszym punktem na mapie. Na węźle Juri nieopodal Tallina firma Alexela uruchomiła punkt tankowania skroplonego gazu ziemnego. Pierwsza stacja z LNG w Estonii będzie dostępna całodobowo, oferuje również tankowanie CNG.

Stacja LNG w Juri – uroczyste otwarcie w sierpniu 2019 (źródło: Alexela)

Instalacja tankowania LNG w Juri została zbudowana na klasycznej stacji paliw. Napełnianie LNG do ciężarówek możliwe jest z jednego dystrybutora LNG ze złączami Macrotech (faza ciekła i gazowa). Do pojazdów LNG może być tankowany zarówno gaz saturowany (warm LNG), jak i zimny (cold LNG). Cały proces tankowania jest zautomatyzowany, a obsługa transakcji odbywa się za pomocą tankomatu. Auta ciężarowe oprócz skroplonego metanu mogą tu zatankować również gaz sprężony (CNG) oraz diesla. Budowa stacji LNG przez firmę Alexela została dofinansowana ze środków Unii Europejskiej.

Stacja została uroczyście otwarta w połowie sierpnia 2019 roku. W wydarzeniu brali udział m.in. przedstawiciele Unii Europejskiej. Na stacji pokazano wówczas m.in. ciągniki na LNG zakupione przez Alexela. To 3-osiowe ciężarówki Scania z silnikiem gazowym o mocy 410 KM i dostosowane do transportu towarów niebezpiecznych (według konwencji ADR).

WłaścicielAlexela
AdresRingi tee 1, 75301 Jüri
GPS59.356536 N, 24.892382 E (N59° 21' 23.530'' E24° 53' 32.575'')
Godziny otwarciaNON STOP
LNG - cieczMacrotech
LNG - paryMacrotech
CNG - złączeNGV-1
Wielkość zbiornika LNG1 x 60 m3
Rok oddania2019.08
Kontaktb/d
Strona wwwb/d

Źródło: Alexela

Zobacz również
– Stacje LNG w Estonii
Stacje LNG w Europie
Staje LNG w Polsce