Nowe autobusy CNG w Tychach – Autosan i SOR

Autobusy CNG z coraz większym udziałem we flocie PKM Tychy. W grudniu komunikacja miejska w Tychach wzbogaciła się o nowe autobusy gazowe marek Autosan i SOR. SOR BNG na gaz ziemny został już oficjalnie wysłany na trasy. Autosan Sancity 12 LF został przekazany przez producenta i lada dzień wyjedzie na tyskie ulice.

Sor BNG CNG dla PKM Tychy – przekazanie w Bieruniu (źródło: PKM Tychy)

Gazowe autobusy marki SOR do eksploatacji trafiły w grudniu 2019 roku. PKM Tychy kupiło 8 autobusów SOR BNG o długości 10,5 metra zasilanych gazem ziemnym. Będą one obsługiwały linie komunikacji publicznej w Bieruniu. Autobusy na gaz zostaną dostarczone na mocy przetargu rozstrzygniętego w styczniu 2019. PKM Tychy wybrało wówczas ofertę SOR, gdzie za jeden autobus CNG zapłaciło 898 500 zł. Pod maską SOR BNG pracuje gazowy silnik FPT Tector 6 o pojemności 5,9 litra i mocy 210 KM. Zbiorniki na CNG w autobusie mieszczą ok 190 kg sprężonego metanu. Więcej na temat przetargu pisaliśmy tutaj.

Autosan Sancity CNG dla PKM Tychy (źródło: Konrad Bek)

Gazowe Autosany zostały zamówione na mocy umowy z lipca 2019 roku. Autobusy MAXI na gaz ziemny w ilości 20 sztuk miały być dostarczone do końca roku. Było to drugie postępowanie na dostawę 20 autobusów o długości 12 metrów. Wcześniejsze nie zostało rozstrzygnięte ze względu na protesty potencjalnych dostawców autobusów – Autosan i SOR. PKM Tychy postawiło na wersję Sancity 12 LF CNG z całkowicie niską podłogą. Cena netto jednego autobusu CNG wyniosła 1 007 015 zł netto. Autobusy napędza silnik gazowy Cummins o mocy 320 KM. Na pokład jednego autobusu mieści się ok. 250 m3 (190 kg) sprężonego metanu.

Źródło: PKM Tychy, inne

Zobacz także
– SOR BNG 10,5 CNG – dane techniczne
– Koszt zakupu autobusów CNG
– Katalog autobusów CNG/LNG