Stacje z ciekłym wodorem będzie budowała firma Airproducts. Pod koniec lipca 2024 ogłosiła plan budowy stacji LH2 w Belgii, Holandii oraz Niemczech. Stacje tankujące ciekły wodór znajdą się w Rotterdamie (Holandia), Hurth (Niemcy), Ghent (Belgia) oraz Zeebrugge (Belgia). Ciekły wodór dla stacji Airproducts będzie produkowany w nowej fabryce firmy w Rotterdamie. Pierwsze ciężarówki na ciekły wodór będą należeć do Airproducts, która właśnie zaczęła pionierskie testy ciężarówki Mercedes GenH2 na LH2.
Stacje tankowania z dostępem komercyjnym, strategicznie zlokalizowane wzdłuż głównych korytarzy transportowych unijnej Sieci Transportowej (TEN-T) chce budować Airproducts. Ta kluczowa infrastruktura pomoże połączyć kluczowe lokalizacje w Europie i wesprze rozwój bezpiecznego i odpornego ekosystemu wodorowego.
Komercyjne stacje Air Products zapewnią ulepszoną technologię tankowania, tankowania różnych typów wodoru (H35, H70, LH2). Kluczowe będzie magazynowanie ciekłego wodoru bezpośrednio na stacji, co umożliwi tankowanie wodoru LH2. Jako część solidnej europejskiej sieci wodorowej pomogą zapewnić niezawodność i wygodę ciężkiego transportu zasilanego wodorem. Stacje wodorowe Air Products będą zasilane odnawialnym wodorem z globalnej sieci łańcucha dostaw wodoru, zapewniając niezawodne dostawy energii do ciężkiego transportu. Obejmuje to drugą instalację skraplania wodoru, którą Airproducts buduje w Rotterdamie, która – po uruchomieniu – podwoi całkowitą zdolność Europy do produkcji ciekłego wodoru.
Budowa stacji wodorowych Airproducts otrzyma dofinansowanie UE. Komisja Europejska przyznała już dotacje na szereg obecnych i planowanych stacji w ramach programu finansowania Connecting Europe Facility (CEF). Należą do nich:
- Stacje wodorowe w Rotterdamie (Holandia) i Hürth (Niemcy), które są obecnie w fazie rozruchu;
- Stacja wodorowa w fabryce Volvo Group w porcie Gandawa (Belgia);
- Pierwsza w Europie stacja ciekłego wodoru na skalę komercyjną w porcie Zeebrugge (Belgia)
Oprócz dofinansowania z CEF Airproducts otrzymało również dofinansowanie z Ministerstwa Gospodarki, Przemysłu, Działań na rzecz Klimatu i Energii Nadrenii Północnej-Westfalii na budowę dwóch stacji HRS o dużej wydajności, dostępnych publicznie w Meckenheim i Duisburgu w Niemczech.
We współpracy z Daimler Truck, najnowsza mobilna stacja paliw Air Products w Duisburgu jest wykorzystywana w pionierskim projekcie pilotażowym ciężarówek zasilanych wodorem. W ramach testów klienckich pięć ciężarówek Mercedes-Benz GenH2 może tankować na stacji, co umożliwia jej działanie w rzeczywistych warunkach tankowania ciężkich pojazdów. Zapewni to istotne informacje na temat interfejsu tankowania ciekłego wodoru i pomoże w bieżącym rozwoju ekosystemu wodorowego gotowego na przyszłość.
W związku z zobowiązaniem Air Products do przekształcenia swojej floty dystrybucyjnej w pojazdy zasilane wodorem, firma testuje również jedną z ciężarówek GenH2 w ramach projektu. Pojazd zostanie wdrożony w istniejącej flocie Air Products do transportu gazów w butlach, co pozwoli firmie zdobyć cenne doświadczenie w dziedzinie transportu gazów przemysłowych.
Ciężarówki Mercedes GenH2 będą tankowane ciekłym wodorem, co umożliwi zasięg ponad 1000 kilometrów. W tym stanie agregatu nośnik energii ma znacznie wyższą gęstość energii, w rezultacie czego można przewieźć więcej wodoru, co znacznie zwiększa zasięg i umożliwia porównywalną wydajność pojazdu z konwencjonalną ciężarówką z silnikiem wysokoprężnym. Transport można znacznie ograniczyć dzięki ciekłemu wodorowi, a zbiorniki na ciekły wodór oferują również korzyści pod względem kosztów i masy w porównaniu ze sprężonym wodorem gazowym. Tak więc wykorzystanie ciekłego wodoru umożliwia większą ładowność. Dzięki temu ciężarówka Mercedes-Benz GenH2 jest równie odpowiednia do elastycznego i wymagającego transportu drogowego na duże odległości, jak konwencjonalne ciężarówki z silnikiem wysokoprężnym.
Seifi Ghasemi, prezes zarządu, prezes i dyrektor generalny Air Products: „Ponieważ tysiące ciężarówek dostarcza naszym klientom gazy przemysłowe każdego dnia, logistyka jest integralną częścią naszej działalności. Testowanie ciężarówki Mercedes-Benz GenH2 w rzeczywistych warunkach jest kluczowym krokiem w naszej pracy nad przekształceniem naszej floty dystrybucyjnej w pojazdy napędzane wodorem. Na drodze do zrównoważonego transportu niezbędna jest również bezpieczna i niezawodna produkcja, transport i dystrybucja odnawialnego wodoru w całym łańcuchu wartości. To sprawdzona dziedzina wiedzy Air Products i jesteśmy dumni, że dostarczamy krytyczną infrastrukturę tankowania i ciekły wodór w ramach tego projektu”.
Martin Daum, prezes zarządu Daimler Truck AG: „Ważne jest, aby zauważyć, że same wydajne pojazdy neutralne pod względem emisji CO2 nie wystarczą, aby zrównoważony transport odniósł sukces. Wymaga to również odpowiedniej infrastruktury ładowania i tankowania, a także parytetu kosztów z pojazdami konwencjonalnymi. Chociaż decydenci i firmy energetyczne są już tutaj aktywni, pilnie potrzebujemy jeszcze większego rozpędu w całej Europie!”
Ogłoszenie europejskiej sieci stacji tankowania wodoru jest konsekwencją niedawno udostępnionych przez Air Products planów budowy sieci stałych, komercyjnych, multimodalnych stacji tankowania wodoru rozciągających się od północnej Kalifornii do południowej Kalifornii w USA, a także między Edmonton i Calgary w Albercie w Kanadzie.
Jako największy na świecie dostawca wodoru, Air Products ma praktyczne doświadczenie operacyjne w ponad 250 projektach stacji tankowania wodoru w 20 krajach, a technologie firmy są wykorzystywane w ponad 1,5 miliona operacji tankowania rocznie.
Źródło: Airproducts