Ciężarówka na wodór Mercedes z rekordowym przebiegiem na tankowaniu

Mercedes GenH2 potwierdził przewagę ciekłego wodoru w kwestii maksymalnego zasięgu na jednym tankowaniu. W czasie specjalnej próby ciężarówka zasilana LH2 pokonała 1 047 km na jednym zbiorniku paliwa. Rekordowy przejazd odbywał się prototypową wersją ciężarówki Actros z ogniwem paliwowym Cellcentric. Tym samym Mercedes potwierdził gotowość paliwa wodorowego dla pokonywania dalekich dystansów przy zerowej emisji spalin.

Jazda ciężarówką wodorową nie musi wiązać się z częstym tankowaniem paliwa. Daimler Truck z powodzeniem wykazał, że technologia wodorowych ogniw paliwowych może być właściwym rozwiązaniem do dekarbonizacji elastycznego i wymagającego transportu drogowego na długich dystansach. Prototyp ciężarówki Mercedes GenH2 ukończył specjalny test #HydrogenRecordRun, gdzie pokonał dystans 1 047 km na jednym tankowaniu ciekłym wodorem.

Tankowanie LH2 do Mercedes GenH2 (źródło: Daimler)

Ogniwa paliwowe marki Cellcentric i zbiorniki na ciekły wodór to serce Mercedes GenH2. Testowy przejazd ciężarówki rozpoczął się 25 września 2023 w Centrum Obsługi Klienta Mercedes-Benz Truck w Woerth am Rhein i zakończył we wtorek 26 września 2023 w Berlinie . Ciężarówka pokonywała trasę z pełnym obciążeniem – łączna masa całkowita wynosiła 40 ton. Były to rzeczywistych warunki drogowe, gdzie nie emitowano żadnego CO2 podczas całego przejazdu. Rzetelność dokonanej próby oraz prawidłowy przebieg testu potwierdził TÜV Rheinland.

Przed startem ciężarówka Mercedes GenH2 została zatankowana ciekłym zielonym wodorem na stacji benzynowej Daimler Truck w centrum rozwoju i testowania firmy w Woerth. Zielony wodór dostarczany przez Air Liquide jest pochodzenia odnawialnego, gdyż został wyprodukowany z biometanu z gwarancją pochodzenia. Tankowania ciekłego wodoru o temperaturze minus 253 stopni Celsjusza wymaga stosowania technologii kriogenicznej. Mercedes GenH2 posiada dwie butle kriogeniczne o pojemności 40 kg każda. Łączny zapas paliwa wodorowego to 80 kg LH2. Dzięki dobrej izolacji zbiorników kriogenicznych, ciekły wodór może być utrzymywany w odpowiedniej temperaturze przez wystarczająco długi czas bez aktywnego chłodzenia.

Daimler Truck preferuje ciekły wodór przy opracowywaniu napędów wodorowych. W tym stanie skupienia wodór ma znacznie większą gęstość energii w stosunku do objętości w porównaniu z wodoru sprężonego (H35 czy H70). Dzięki temu można zatankować więcej wodoru, co znacznie zwiększa zasięg i umożliwia porównywalne zasięgi jak w konwencjonalnych ciężarówkach z silnikiem Diesla.

Daimler Truck konsekwentnie realizuje strategię dwutorową z pojazdami zasilanymi wodorem i akumulatorami

Jako jeden z największych na świecie producentów pojazdów użytkowych, Daimler Truck zobowiązał się do przestrzegania Porozumienia klimatycznego z Paryża. Celem jest zaoferowanie do 2039 r. nowych pojazdów neutralnych pod względem emisji CO2 na naszych głównych rynkach globalnych (Europa, USA, Japonia). Samochody ciężarowe z napędem akumulatorowym to idealny wybór do transportu dystrybucyjnego, a także transportu długodystansowego. regularne wdrażanie na planowalnych trasach z odpowiednimi dystansami i opcjami ładowania. Lepszym rozwiązaniem mogą być jednak napędy wodorowe, szczególnie w przypadku bardzo elastycznych i szczególnie wymagających zastosowań w transporcie ciężkim i dalekobieżnym. Ponadto dostępność odpowiedniej infrastruktury i wystarczającej ilości ekologicznej energii elektrycznej mają kluczowe znaczenie dla pomyślnego przejścia na technologie bezemisyjne. Daimler Truck jest przekonany, że szybkie i zoptymalizowane pod względem kosztów pokrycie zapotrzebowania na energię można osiągnąć jedynie dzięki obu technologiom.

Źródło: Daimler Trucks

Zobacz także
– Mercedes Gen H2 – specyfikacja techniczna
– Mercedes Econic Fuelcell z zabudową Faun
– Ciężarówki na wodór – katalog pojazdów