Zamiatarka na wodór od Faun w Niemczech

Faun Bluepower to linia pojazdów komunalnych zasilanych wodorem. Pod koniec 2019 roku producent należący do grupy Kirchoff pokazał koncepty śmieciarki i zamiatarki z ogniwem paliwowym. Oba pojazdy bazują konstrukcyjnie na Mercedes Econic. Pierwsze 22 auta komunalne na wodór trafią do firmy AWG z niemieckiego Wuppertal.

Faun Bluepower na wodór (źródło: Faun)

Wodorowa śmieciarka Faun Bluerpower bazuje na podwoziu Mercedes Econic. Auto może zostać również wyposażone wymiennie w zabudowę zamiatarki. Energia na pokładzie Faun Bluepower magazynowana jest w bateriach elektrycznych oraz wodorze. Zamontowane akumulatory posiadają pojemność 85 kWh. Akumulator składa się z 48 modułów o masie 960 kilogramów (20 kilogramów na moduł). Energia elektryczna jest także generowana w ogniwie wodorowym. W zależności od zapotrzebowania klienta ogniwo paliwowe może posiadać moc 30 kW, 60 kW lub 90 kW. Faun każdorazowo dostosowuje ogniwo do zapotrzebowania energetycznego pojazdu – osiągów oraz pracy zabudowy. Wodór H35 jest tankowany do zbiorników o pojemności 24 lub 32 kg (6 lub 8 zbiorników o pojemności 4 kg wodoru każdy). Maksymalny zasięg pojazdu przy największych zbiornikach wodoru wynosi 650 kilometrów. Taka ilość wodoru pozwala na tankowanie co dwa lub dwa i pół dnia roboczego.

Śmieciarka zasilana wodorem Faun Bluepower będzie kosztować aż 800 000 euro, około 500 000 euro więcej niż konwencjonalna śmieciarka na olej napędowy. W czasie pracy nie emitują żadnych spalin, przy czym nie różnią się w eksploatacji od aut zasilanych dieslem. Dzięki temu mogą być dofinansowane przez federalny fundusz dla pojazdów zeroemisyjnych w kwocie 400 000 euro. Dzięki temu różnica w koszcie zakupu wynosi 100 000 euro. Wodór do zasilania śmieciarek i zamiatarek będzie wytwarzany w miejskiej fabryce wodoru. Prąd potrzebny dla elektrolizy będzie pochodził z miejskiej elektrociepłowni napędzanymi odpadami.

Źródło: Faun

Zobacz także
– Nikola Tre – Specyfikacja pojazdu
– Hyundai Xcient Fuelcell
– Scania G350 Fuelcell na wodór