Scania G350 Fuelcell – dystrybucja towarów na wodorze

Scania na wodór rozpoczęła pracę dla norweskiej sieci sklepów ASKO. Wodorowa Scania to podwozie G350 wyposażone w ogniwa paliwowe i silnik elektryczny. Zasięg na wodorze wynosi 400 – 500 km po tankowaniu. Zużycie wodoru na 100 kilometrów to około 6 – 8 kg paliwa pod ciśnieniem 350 barów (wodór H35). Pierwsze 4 ciężarówki z ogniwami wodorowymi będą poddawane intensywnym testom przez ASKO.

Scania na wodór będzie woziła produkty dla ASKO w Norwegii (źródło: Scania)

Wodór jako paliwo dla ciężarówek Scania był już kilkukrotnie zapowiadany przez norweskich przewoźników. W 2018 roku Szwedzka Agencja Energii dofinansowała testy śmieciarki na wodór. Pojawiła się wówczas także informacja o testach ciężarówek dystrybucyjnych na wodór przez norweskie ASKO. Właśnie ta firma była najbardziej konsekwentna i pod koniec 2019 roku otrzymała pierwsze wodorowe Scanie. W styczniu 2020 ciężarówki na wodór oficjalnie zaprezentowano przed publicznością.

Scania G350 na wodór w barwach ASKO to 3 osiowe podwozie o łącznej masie całkowitej 27 ton. Auto generuje energię poprzez ogniwo paliwowe o mocy 90 kW. Jest to ogniwo wodorowe typu PEFC (proton-exchange membrane fuell cell), działające w oparciu o membrany. Generowana energia elektryczna jest przekazywana do silnika elektrycznego o mocy 210 kW mocy ciągłej (290 kW mocy nominalnej). Za przeniesienie napędu odpowiada 2 biegowa skrzynia biegów, a moment obrotowy silnika wynosi 2 200 Nm. Pracę ogniwa paliwowego wspierają baterie litowo-jonowe o pojemności 56 kWh. Można je naładować z sieci energetycznej poprzez 22 kW stację ładowania ze złączem CCS. Zbiorniki wodoru ciężarowej Scanii mają pojemność 33 kg i pracują pod ciśnieniem 350 barów (wodór H35). Zasięg na jednym tankowaniu wodoru wynosi ok. 400 – 500 kilometrów. Daje to spalanie ok. 6-8 kg wodoru na 100 kilometrów.

Marka, modelScania G350
Lata produkcji2019 -
Ogniwo wodorowePEFC, dostawca zewnętrzny
Moc ogniwa90 kW
Typ wodoru35 MPa (wodór H35 - 350 bar)
Zużycie wodoru6 - 8 kg / 100 km
Zasięg na wodorze400 - 500 km
Zbiorniki na wodór33 kg
Silnik elektrycznyb/d
Moc silnika elektrycznego210 - 290 kW (2200 Nm)
Pojemność baterii56 kWh Li-Ion
Wymiary mm (Długość/Szerokość/Wysokość)b/d
Scania w sieci ASKO – przykładowa konfiguracja (źródło: ASKO)

Ogniwo paliwowe to kolejny rodzaj napędu alternatywnego w gamie aut ciężarowych Scania. Wodór dołączył do portofolio paliw takich jak bioetanol, napęd elektryczny, sprężony gaz ziemny (CNG) czy skroplony gaz ziemny (LNG). Te dwa ostatnie paliwa mogą zostać zastąpione płynnym lub sprężonym biogazem (biometanem). Testy wodorowych ciężarówek prowadzone przez ASKO mają potwierdzić osiągane rezultaty w warunkach laboratoryjnych. Napęd wodorowy to odpowiedź na pracę w zimnym klimacie, gdzie ciężarówki elektryczne napotykają problemy z zasięgiem na jednym ładowaniu i problemy z pracą układu napędowego. Kolejną przewagą jest budowa auta, gdzie jednostka spalinowa została zastąpiona przez ogniwo paliwowe i silnik elektryczny. Pozostałe elementy układu napędowego pochodzą z hybrydowych wersji ciężarówek i autobusów Scania.

Źródło: Scania

Zobacz także
– Nikola Tre – Specyfikacja pojazdu
– Hyundai Xcient Fuelcell
– Katalog ciężarówek wodorowych