Isuzu na wodór pojedzie na ogniwie paliwowym od Honda

Ciężarówka na wodór od Isuzu z ogniwem paliwowym od Honda. Paliwo wodorowe dołączy do innych alternatywnych napędów rozwijanych przez Isuzu – gaz ziemny CNG / LNG i napęd elektryczny. Pozyskana technologia wodorowa ma poszerzyć możliwości oferowanych już wersji elektrycznych ciężarówek Isuzu. Ogniwo wodorowe Honda być może trafi także do ciężarówek Renault i Volvo.

Technologia wodorowa Honda jest rozwijana już od ponad 30 lat. Ogniwo paliwowe montowane m. in. w aucie FCV Clarity . Przed napędem wodorowym nadal pozostają pewne bariery, jak dostęp do stacji wodorowych czy popularyzacja ogniw paliwowych. Poszerzenie katalogu pojazdów o auta użytkowe powinno przynieść tutaj znaczący postęp. Wspólne testy na wodorem Isuzu i Honda potrwają 2 lata.

Ogniwo wodorowe Honda zostanie udostępnione Isuzu do montażu w ciężkich autach użytkowych. W tym miejscu trzeba pamiętać, że Isuzu kilka tygodni temu podjęło współpracę nad rozwojem alternatywnych napędów z grupą Volvo Trucks. Niewykluczone więc, że napęd wodorowy Honda trafi do aut ciężarowych Renault i Volvo. Tym samym Isuzu i Honda dołączą także do grona japońskich marek Fuso i Toyota, które podjęły już intensywne prace na wodorem dla ciężarówek.

Ogniwo paliwowe Honda montowane w modelu FCV Clarity wykonane jest w technologii Proton Exchange Membrane Fuel Cell (PEMFC). Posiada moc 103 kW. Ogniwo zasila silnik elektryczny o mocy 130 kW pracujący pod napięciem 500 V. Ogniwo paliwowe pracuje z wykorzystaniem wodoru H70 (sprężonego pod ciśnieniem 700 bar).

Wodór jako paliwo według Isuzu i Honda to nowe źródło energii dla przemysłu i transportu. Zasilanie wodorem pozwoli na ograniczenie emisji spalin, zwłaszcza dwutlenku węgla. Zastosowanie ogniw wodorowych pozwoli na ograniczenie działalności człowieka na środowisko naturalne. Napęd wodorowy jest szczególnie cenny z punktu widzenia bezpieczeństwa energetycznego, gdzie możliwe jest wykorzystanie również odnawialnych źródeł energii przy wytwarzaniu paliwa.

Źródło: Isuzu Trucks

Zobacz także
– Katalog aut ciężarowych zasilanych wodorem
– Toyota Hino 155 na wodór
 FUSO Vision F-Cell – dane techniczne