Fuso na wodór – Vision F-Cell z ogniwem wodorowym

Ciężarówka na wodór z Japonii od Fuso. Na targach CES 2019 zaprezentowano ciężarówkę Vision F-Cell z ogniwem wodorowym. Ogniwo paliwowe o mocy 75 kW zapewni zasięg do 300 km na jednym tankowaniu wodoru. Będzie to bezpośredni konkurent dla Toyota Hino 155 zasilanej wodorem.

Fuso Vision F Cell na wodór (źródło: Fuso)

Fuso Vision F-Cell to prototyp ciężarówki zasilanej wodorem. Auto pokazano w czasie targów Japan Motor Show. Wodorowe Fuso stanowi rozwinięcie elektrycznej wersji modelu E-Canter. Dotychczas dostarczono 140 egzemplarzy elektrycznych Fuso do klientów w Japonii, Europie i USA. Teraz do zamontowanych baterii dołączono ogniwo paliwowe, które znacząco zwiększy autonomię bezemisyjnego auta. Fuso Vision F-Cell to niewątpliwie odpowiedź na japońskiego konkurenta – Toyota Hino 155 Hydrogen. Ten wodorowy bus został zaprezentowany w 2018 roku.

Wodorowe Fuso oprócz zestawu baterii o pojemności 40 kWh posiada ogniwo paliwowe o mocy 75 kW. Wytworzona tu energia elektryczna przekazywana jest do silnika elektrycznego o mocy 135 kW. Fuso elastycznie podchodzi do wielkości baterii i pojemności zbiorników na wodór. Do Vision F-Cell tankujemy wodór H70 (700 bar) w ilości 5 – 10 kg. Baterie zaś mogą posiadać pojemności między 13,8 a 40 kW. W zależności od kombinacji pozwala to na przejechanie między 270 a 300 kilometrów na jednym tankowaniu. Dopuszczalna masa całkowita Fuso na wodór wynosi 7,5 tony.

Źródło: FUSO

Zobacz także
– Katalog aut ciężarowych zasilanych wodorem
– Toyota Hino 155 na wodór
– Wodór jako paliwo