Dostawczak na wodór od Toyota dla 7 Eleven

Wodór w autach dostawczych staje się realnym rozwiązaniem w walce z emisją spalin. Ogniwa paliwowe Toyota Mirai tym razem trafiły pod maskę dystrybucyjnych mini-ciężarówek obsługujących sieć sklepów 7-Eleven. Zasięg na wodorze wyniesie 200 kilometrów, zaś spalanie wodoru na 100 km – ok. 3,5 kg. Wodorowy dostawczak to część większego projektu badawczego demonstrującego potencjał magazynowania energii w wodorze i zużytych akumulatorach z aut hybrydowych.

Toyota Hino 155 Fuel Cell Hydrogen (źródło: Toyota)

Zasilania wodorem od kilku lat jest konsekwentnie rozwijane przez koncern Toyota. Po samochodzie osobowym Mirai, autobusie Sora i ciężarówkach Project Portal Alpha i Beta przyszedł czas na ogniwa wodorowe w aucie dostawczym. Cel? Jak największa skala produkcji komponentów napędu wodorowego – ogniw wodorowych, butli na wodór i elektroniki. Okazuje się bowiem, że wszystkie te elementy po zwielokrotnieniu z wersji osobowej mogą z powodzeniem być montowane w autobusach czy ciężarówkach.

Toyota na wodór w wersji dostawczej bazuje na pojeździe Hino 155. Zespół inżynierów na konwencjonalnej ramie i podzespołach pojazdu dokonał montażu układu wodorowego składającego się ze zbiorników wodorowych (3 butle mieszczące 7 kg paliwa wodorowego), ogniwa paliwowego Toyota, zespołu akumulatorów oraz silnika elektrycznego. W efekcie powstała ekologiczna ciężarówka mogąca przewieźć 3 tony ładunku.

Marka, modelToyota Hino 155 Hydrogen Fuel Cell
Lata produkcji2018 -
Ogniwo wodoroweToyota
Moc ogniwa114 kW
Typ wodoru70 MPa (wodór H70 - 700 bar)
Zużycie wodoru3,5 kg / 100 km
Zasięg na wodorze200 km
Zbiorniki na wodór7 kg (3 zbiorniki)
Silnik elektrycznyb/d
Moc silnika elektrycznegob/d
Pojemność bateriib/d
Wymiary mm (Długość/Szerokość/Wysokość)b/d
Koncepcja wytwarzania oraz magazynowania wodoru i energii elektrycznej według Toyota (źródło: Toyota)

Wodorowy pojazd stanowi ponadto jeden z elementów zaawansowanego łańcucha dla przetwarzania i magazynowania energii elektrycznej. Sieć 7-eleven posiada wiele placówek handlowych na terenie Japonii, które oprócz sprzedaży towarów mają stanowić punkty magazynowania i tankowania energii elektrycznej. Część placówek zostanie wyposażona w generatory wodoru oraz ogniwa paliwowe Toyota Mirai, które będą mogły wspierać system elektroenergetyczny w momentach szczególnego zapotrzebowania lub odcięcia od sieci elektroenergetycznej (np. spowodowanego trzęsieniem ziemi).  Na powstałych w ten sposób stacjach wodorowych będą mogły się tankować same pojazdy wodorowe. Kolejną funkcjonalnością może być wykorzystanie wodorowej Toyoty jako generatora energii elektrycznej.

Toyota Hino 155 Fuel Cell Hydrogen (źródło: Toyota)

Pojazd wodorowy będzie posiadał bowiem możliwość wydania prądu o mocy 9,8 kW i pojemności 235 kWh. Inne zamysły konstruktorów systemu to m.in. wykorzystanie akumulatorów ze złomowanych aut hybrydowych czy magazynowanie energii odnawialnej wytworzonej z paneli słonecznych zamontowanych na dachach sklepów 7-eleven. Wszystkie prezentowane rozwiązania po stronie wytwarzania i magazynowania wodoru oraz energii elektrycznej sygnowane są przez koncern Toyota. Firma zwraca szczególną uwagę na potencjał wodoru dla produkcji energii elektrycznej z rozproszonych źródeł wytwarzania, np. baterii słonecznych.

Źródło: Toyota

Zobacz także
– Katalog aut ciężarowych zasilanych wodorem
– Toyota BETA – ciężarówka na wodór
– Wodór jako paliwo

One Comment on “Dostawczak na wodór od Toyota dla 7 Eleven”

Comments are closed.