Autobusy LNG – 15 x Scania Interlink dla Włoch

Autobusy na skroplony gaz ziemny Scania Interlink LD zostaną dostarczone do Włoch. Włoski przewoźnik TPER zamówi 15 autobusów zasilanych ciekłym metanem na mocy przetargu z końca 2018 roku. Jest to pierwsze zamówienie w Europie na autokary zasilane LNG, które pozwalają na wydłużenie zasięgu przejazdu na gazie ziemnym do 1000 kilometrów.

Przetarg na autobusy LNG w firmie TPER trwał od 2017 roku. Propozycję dostaw autobusów na skroplony gaz ziemny złożyła włoska firma Industria Italiana Autobus z modelem Citymood 12 LNG. Finalnie wycofała się jednak z tego zadania. W związku z tym przetarg powtórzono, a jako dostawcę autobusów wybrano pod koniec 2018 roku firmę Scania.

Scania Interlink LNG po raz pierwszy została zaprezentowana na targach IAA 2018 w Hanowerze. Interlink LNG jest pionierskim autokarem na gaz pozwalającym na swobodną eksploatację w ruchu regionalnym. Pojazd przy 13 metrach długości ma zasięg pozwalający na pokonanie 1000 km na jednym tankowaniu gazu. LNG jest magazynowane w dwóch zbiornikach o pojemności 830 L netto, co pozwala zabrać na pokład ok. 330 kg skroplonego gazu ziemnego. Pod maską pojazdu pracuje dobrze znany silnik gazowy Scania OC09 o mocy 320 KM i 1500 Nm momentu obrotowego.

Źródło: autobusweb.com

Zobacz także
– Scania Interlink LNG – przedstawienie pojazdu
– Autobusy CNG/LNG dostępne na rynku – oferta producentów
– Porównanie kosztu zakupu autobusów CNG na tle diesla, hybrydy i elektrycznego