Ciężarówka wodorowa – Toyota Beta z ogniwami paliwowymi

Toyota Beta Fuelcell Hydrogen (źródło: Toyota)

Toyota Beta to druga generacja wodorowej ciężarówki sygnowanej przez japoński koncern. Tym razem do większej kabiny zamontowano mocniejszy silnik i pojemniejsze zbiorniki wodoru. Toyota ma ambicję sprawdzić pracę ogniw wodorowych przy większym obciążeniu i dłuższych trasach. Testy wodorowej ciężarówki już ruszyły wokół Los Angeles.

Ciężarówka na wodór od Toyoty została pokazana w październiku 2017 roku. Projekt ochrzczony jako Project Alpha miał na celu sprawdzić pracę ogniw wodorowych Toyota w pracy dystrybucyjnej ciężarówki. Od początku wywołał on nie małą sensację ze względu na rewelacyjne przyspieszenie pojazdu (co prezentuje powyższy film) oraz całkowity brak emisji spalin. Jak dotąd Toyota Alpha pokonała ponad 16 000 kilometrów bez większych awarii.

Toyota Project Beta to udoskonalenie pierwowzoru. Wodorowy układ napędowy zamontowano w średniej kabinie pochodzącej z Kenwortha T680. Większy pojazd zmieścił większe zbiorniki wodoru, a dla kierowcy znalazło się miejsce na leżankę. Auto dysponuje silnikiem elektrycznym o mocy 670 KM, moment obrotowy to 1800 Nm, zaś zasięg wynosi nawet 500 kilometrów.

Marka, modelToyota Beta Hydrogen
Lata produkcji2018 -
Ogniwo wodoroweToyota
Moc ogniwa128 kW
Typ wodoru70 MPa (wodór H70 - 700 bar)
Zasięg na wodorze480 km (300 mil)
Zbiorniki na wodór6
Silnik elektrycznyb/d
Moc silnika elektrycznego500 kW (670 KM)
Pojemność bateriib/d
Wymiary mm (Długość/Szerokość/Wysokość)b/d

Źródło: Toyota

Zobacz także
Katalog aut ciężarowych zasilanych wodorem
Toyota Sora Fuelcell – wodorowy autobus
Wodór jako paliwo