Scania z ogniwami paliwowymi dla norweskiego ASKO

Scania na wodór już niebawem trafi do floty norweskiej firmy ASKO. Według zapowiedzi sprzed roku, trwają ostatnie odbiory ciężarówek wodorowych Scania G350 Hydrogen. Ciężarówki z ogniwami paliwowymi w liczbie 4 sztuk będą obsługiwały ładunki w regionie Trondheim.

Stacja wodorowa ASKO w Trondheim (źródło: ASKO)

Ciężarówki na wodór już niebawem trafią do floty ASKO. Zgodnie z zapowiedziami sprzed roku, gdzie ASKO zamówiło 4 ciężarówki wodorowe od Scania, trwa przygotowanie do ruchu Scanii z ogniwami paliwowymi. Wodorowa Scania bazuje na modelu G350. Wyposażona jest w kompletny układ zasilania wodorem – zbiorniki na wodór oraz ogniwo paliwowe. Będzie to pierwsza w Europie regularna flota ciężarówek na wodór. Scania G350 Hydrogen dla ASKO to 3-osiowe podwozie o dmc 27 ton. Na jednym tankowaniu wodoru ekologiczna ciężarówka może przejechać do 500 kilometrów.

Produkcja wodoru będzie prowadzona samodzielnie przez ASKO. Wodór będzie produkowany w centrum logistycznym ASKO w Tiller. Energia elektryczna dla elektrolizy wodoru jest tam dostarczana przez 9000 m2 paneli słonecznych. Następnie zachodzi elektroliza wodoru i magazynowanie paliwa. ASKO posiada własny dystrybutor tankowania wodoru. Dostawy wodoru w tym przypadku nie będą potrzebne, gdyż będzie on produkowany samodzielnie na miejscu w ilości 300 kg na dobę.

Źródło: ASKO, nrk.no

Zobacz także
– Nikola Tre – Specyfikacja pojazdu
– Katalog ciężarówek wodorowych
– Wodór jako paliwo