Autobusy CNG w nowych miastach – Gliwice, Nowy Sącz, Rybnik

Gaz ziemny dla autobusów cieszy się w Polsce coraz większym powodzeniem. Po rekordowych wzrostach flot gazowych autobusów w Rzeszowie, Tychach i Warszawie rozwiązaniem interesują się kolejne miasta. Rybnik rozpisał przetarg na obsługę linii przez 9 autobusów CNG. Gliwice i Nowy Sącz chcą kupić nowe pojazdy na gaz ziemny.

CNG dla PKM Gliwice – 14 autobusów na gaz ziemny

PKM Gliwice planuje kupić autobusy na CNG (źródło: PKM Gliwice)

Autobusy gazowe Przedsiębiorstwo Komunikacji Miejskiej chce sfinansować dzięki zewnętrznej dotacji. Przewoźnik planuje zakup 14 autobusów CNG. Tankowanie CNG odbywałoby się za pomocą instalacji wolnego tankowania. Stacja CNG będzie się mieściła na terenie zajezdni PKM Gliwice. Flota autobusów CNG będzie zakupiona w 2020 roku. Autobusy zasilane metanem będą stanowiły jeden z filarów modernizacji floty miejskich autobusów. PKM Gliwice oprócz gazowców chce kupić także autobusy na prąd i z najnowszymi silnikami diesla. Następnie będzie porównywać parametry pracy swoich najnowszych pojazdów w zakresie ekonomii i emisji spalin.

Autobusy na CNG dla MPK Nowy Sącz

MPK Nowy Sącz chce 6 autobusów CNG (źródło: MPK Nowy Sącz)

Gazowe autobusy mają wzbogacić flotę MPK Nowy Sącz w ilości 6 sztuk. Autobusy CNG mają posiadać 12 metrów długości i muszą być wyprodukowane w 2020 roku. Autobusy mają zostać dostarczone w ciągu 6 miesięcy od podpisania umowy z producentem. Szacunkowa wartość zamówienia to ok. 7,3 mln zł netto. Za 1 autobus CNG MPK Nowy Sącz chce zapłacić ok. 1,2 mln złotych. Na razie nie wiadomo, w jaki sposób MPK Nowy Sącz będzie tankować swoje gazowce. Ogólnodostępna stacja na terenie zajezdni cieszyłaby się sporym zainteresowaniem ze strony lokalnych flot dystrybucyjnych i aut komunalnych na gaz.

Autobusy na gaz w Rybniku – ZTZ szuka wykonawcy z gazowcami

Mercedes Conecto na gaz chciał wybrać Transgór Rybnik (źródło: Mercedes)

CNG dla komunikacji miejskiej w Rybniku będzie realizowane przez prywatnego przewoźnika. Na podstawie przetargu z listopada, organizator komunikacji w Rybniku – Zarząd Transportu Zbiorowego – szukał prywatnego wykonawcy dla obsługi 2 730 000 kilometrów w ciągu 5 lat. Zadanie ma wykonywać 9 autobusów CNG o długości 12 metrów (MAXI) z normą emisji EURO 6. Oferty dla zadania otworzono 13 listopada i niestety przewyższyły one budżet ZTZ Rybnik. Organizator założył koszt na poziomie 9,50 zł/km, zaś oferenci 9,95 zł (DLA Wrocław) i 9,90 zł (Transgór Rybnik). ZTZ chce rozpisać kolejny przetarg, aby wyłonić wykonawcę. Transgór Rybik dla obsługi zadania zamierzał wykorzystać Mercedesa Connecto NGT.

Źródło: PKM Gliwice, MPK Nowy Sącz, ZTZ Rybnik

Zobacz także
– Mercedes Connecto NGT – dane katalogowe
– Autosany na gaz ziemny dla Tychów
Autobusy CNG – katalog