Mercedes Conecto NGT – autobus na gaz

Autobus na CNG od Mercedesa w budżetowym wydaniu to model Conecto. Jest to autobus gazowy częściowo bazujący na modelu Citaro, jednak wyposażony w materiały i zawieszenie lepiej znoszące gorszej jakości drogi. Pod maską autobusu pracuje gazowy silnik o M 936 G o mocy 302 KM. Conecto NGT na jednym tankowaniu gazu ziemnego może przejechać nawet 500 kilometrów.

Mercedes Conecto NGT na ulicach Rzymu (źródło: ATAC Roma)

Alternatywą dla silnika wysokoprężnego w Conecto jest po raz pierwszy napęd na gaz ziemny. Conecto NGT (NGT = Natural Gas Technology) wyznacza standardy w zakresie ekologii. Jest on ponadto bez ograniczeń dopuszczony do stosowania biogazu zgodnie z normą DIN 51624. Dzięki temu bilans CO2 jest jeszcze bardziej atrakcyjny, gdyż autobus na gaz ziemny nie emituje prawie w ogóle CO2.

Dodatkowo poziom hałasu w Conecto NGT jest w całym zakresie obrotów znacznie niższy od tego, jaki oferuje spokojnie pracujący i cichy silnik wysokoprężny OM 936. W zależności od sytuacji na drodze, emisja hałasu jest nawet o 4 dB(A) niższa, co odpowiada zmniejszeniu mniej więcej o połowę subiektywnie odbieranego poziomu hałasu.

Oba czynniki – niska emisja CO2 oraz niewielki hałas – predestynują nowego Conecto NGT do poruszania się w zatłoczonych centrach miast oraz w dzielnicach mieszkaniowych.

Conecto z napędem na gaz ziemny jest dostępny jako jednoczłonowy Conecto NGT oraz przegubowy Conecto G NGT. Oba modele rozpoznać można po charakterystycznej pokrywie butli gazowych na dachu. To rozwiązanie zwiększa całkowitą wysokość autobusów napędzanych gazem ziemnym do ok. 3388 mm. Ze względu na rozłożenie masy, butle gazowe w autobusie jednoczłonowym umieszczone są nad osią przednią, a w przegubowym nad osią środkową.

Pokrywa wykonana jest z tworzywa sztucznego (poliuretanu) z zamontowaną od wewnątrz aluminiową ramą. Jest zamocowana na dachu za pomocą systemu prowadnic, posiada boczną klapę serwisową ułatwiającą dostęp do zaworów butli, a dodatkowo jest całkowicie odchylana.

Nowa konstrukcja zbiorników na gaz ziemny z materiałów kompozytowych w Conecto NGT  posiada rdzeń z tworzywa sztucznego, osłony z włókna węglowego i dodatkowo włókna szklanego. To połączenie materiałów jest z jednej strony bardzo lekkie, a z drugiej niezwykle wytrzymałe. Pojemność każdej butli gazowej wynosi 227 l. Zaleta: mimo dużego zasięgu jednoczłonowy Conecto NGT potrzebuje zaledwie sześciu, a przegubowy ośmiu butli gazowych.

Masa jednoczłonowego Conecto NGT zwiększyła się przede wszystkim w wyniku zastosowania butli gazowych zaledwie o ok. 458 kg. Obok nowych butli gazowych jest to także zasługą kompaktowego silnika. Napęd na gaz ziemny w żaden sposób nie wpływa na przestrzeń pasażerską Conecto. Przy optymalnym wyposażeniu jednoczłonowy Conecto NGT przewozi nawet 99 pasażerów. Z kolei przegubowy Conecto G NGT może wziąć na pokład maksymalnie 158 osób.

Silnik na gaz ziemny M 936 G Mercedes Benz o pojemności skokowej 7,7 l to obecnie najbardziej kompaktowy silnik tego typu w swojej klasie. Wyróżnia się osiągami silnika wysokoprężnego, wyznaczając jednocześnie standardy w zakresie hałasu i emisji spalin. Silnik ten jest niezwykle kompaktowy i lekki: łącznie z katalizatorem wstępnym waży zaledwie 747 kg.

Silnik na gaz ziemny M 936 G Mercedes-Benz bazuje na ultranowoczesnym silniku wysokoprężnym z turbodoładowaniem OM 936. Zamontowany w pozycji stojącej 6-cylindrowy silnik rzędowy wykorzystywany jest jako jednopaliwowy silnik napędzany sprężonym gazem ziemnym (CNG = Compressed Natural Gas). Osiąga on moc 222 kW (302 KM) przy 2000 obr/min i maksymalny stały moment obrotowy 1200 Nm w przedziale od 1200 do 1600 obr/min, a jego wartości emisji spalin są częściowo znacznie niższe niż przewiduje norma Euro VI.

Napęd na gaz ziemny tak mocny jak silnik wysokoprężny, a jednocześnie jeszcze czystszy

Tymi wartościami oraz mocnym przyrostem mocy silnik z jednostopniowym doładowaniem całkowicie dorównuje swojemu wysokoprężnemu odpowiednikowi. Krzywe mocy i momentu obrotowego w głównym zakresie obrotów biegu jałowego do poziomu około 1500 obr/min pokrywają się. Powyżej tej granicy silnik na gaz ziemny osiąga nawet nieco korzystniejsze wartości mocy i momentu obrotowego. Dopiero powyżej prędkości obrotowej 2000 obr/min silnik wysokoprężny przewyższa silnik na gaz ziemny – takich wartości autobus miejski jednak praktycznie nie osiąga.

Jednocześnie silnik na gaz ziemny Mercedes-Benz niezwykle wysoko podnosi poprzeczkę w dziedzinie ekologii, ponieważ emisja CO2 takiego silnika jest nawet o dziesięć procent niższa niż w przypadku silnika wysokoprężnego. Przy zastosowaniu biogazu bilans CO2 jest jeszcze bardziej atrakcyjny, gdyż autobus na gaz ziemny nie emituje prawie w ogóle CO2.

Indywidualne dostosowanie do wymagań eksploatacji CNG

Blok cylindrowy i 4-zaworowa głowica cylindrowa silnika M 936 G zostały przejęte z silnika wysokoprężnego i dostosowane do eksploatacji na gaz ziemny. Nowością jest doładowanie, prowadzenie powietrza doładowującego, zapłon i przygotowanie mieszanki paliwowej wraz z chłodzonym wodą układem recyrkulacji spalin. Zapłon silnika na gaz ziemny odpowiada silnikowi benzynowemu. W jednostce M 936 G stosowane są świece zapłonowe z cewkami prętowymi. Umieszczone są one w przestrzeni montażowej, tam gdzie w silnikach wysokoprężnych znajdują się wtryskiwacze systemu wtrysku paliwa. Zagłębienia tłoków mają teraz nową geometrię.

Silnik na gaz ziemny wykorzystuje stechiometryczne spalanie lambda = 1, podobnie jak nowoczesny silnik benzynowy. Oznacza to, że do całkowitego spalenia paliwa wystarczy dokładnie wymagana ilość powietrza. W tym zakresie również katalizator osiąga swoją maksymalną wydajność oczyszczania. Wynika z tego niezwykle czyste spalanie w silniku M 936 G, któremu towarzyszą wysoka moc i niska emisja substancji szkodliwych.

Turbosprężarka o asymetrycznej geometrii turbiny oraz dwa zawory wastegate zapewniają dobre reagowanie silnika, a jednocześnie zasilanie chłodzonego układu recyrkulacji spalin. Ze względu na spalanie praktycznie bez sadzy, odpadają zarówno znana z silnika wysokoprężnego technika SCR z wtryskiem AdBlue, jak i filtr cząstek stałych. Za oczyszczanie spalin w silniku gazowym odpowiada, podobnie jak w silniku benzynowym, katalizator trójdrożny. Składa się on z katalizatora wstępnego z dwiema sondami lambda i katalizatora głównego.

Nowy silnik na gaz ziemny klasy high-tech pracuje nad wyraz wydajnie. Razem z inteligentnym sterowaniem podzespołami wynika z tego bardzo niskie zużycie gazu ziemnego, przede wszystkim w połączeniu z opcjonalnym modułem rekuperacyjnym.

Przebiegi między wymianami oleju silnikowego i świec zapłonowych wynoszą 60 000 km. Dzięki temu praktycznemu wymiarowi Conecto NGT z typowym dla autobusów miejskich rocznym przebiegiem około 60 000 km musi odwiedzać serwis jedynie raz w roku.

Marka, modelMercedes Conecto NGT CNG
Lata produkcji2016 -
SilnikMercedes M 936 G
Pojemność skokowa7 700 ccm
Moc302 KM [222 kW] / 2 200 obr/min
Moment obrotowy1 200 Nm / 1 200 - 1 300 obr/min
Norma emisji spalinEuro 6d
Zasięg500 km
Skrzynia biegówZF
Zbiorniki CNG- 6 x 227 L (1362 L) [12 metrów]
- 8 x 227 L (1816 L) [18 metrów]
Pojemność zbiornika CNG- 272 Nm3 = 210 kg [12 metrów]
- 363 Nm3 = 280 kg [18 metrów]
Dostępne długości pojazdu- 11 890 mm
- 18 750 mm

Źródło: Evobus

Zobacz także
Mercedes Citaro NGT na gaz ziemny
– Katalog autobusów CNG
– Gaz ziemny jako paliwo