Ogniwo paliwowe PowerCell dla ciężarówki 18-ton

Ciężarówka na wodór o masie całkowitej 18 ton będzie testowana w Niemczech. Eksperymentalną ciężarówkę z ogniwami wodorowymi marki PowerCell zbuduje i będzie testować uniwersytet RTWH w Aachen. Uniwersytet uzyskał dofinansowanie dla napędu wodorowego w ramach rządowego funduszu LiVe.

Esoro MAN TGS – przykład ciężarówki dystrybucyjnej na wodór (źródło: Esoro)

Ogniwo paliwowe dla RTWH Aachen to PowerCell MS-100. Ogniwo zostanie zamontowane, a następnie testowane w ciężarówce dystrybucyjnej zasilanej wodorem o dmc 18 ton. RTWH dla budowy wodorowej ciężarówki otrzymało dofinansowanie z federalnego programu LiVe Project. Zebrane doświadczenia z pracy ogniwa paliwowego zostaną wykorzystane przez niemiecki producentów pojazdów ciężarowych. RTWH Aachen to członek regionalnego klastra branży automotive, transferującego nowe technologie napędu do produkcji seryjnych pojazdów.

PowerCell dostarcza ogniwa wodorowe również dla projektu Autostack. W tym przypadku dotacja dla wodoru z funduszu LiVe Project jest pożytkowana przez konsorcjum producentów BMW, Daimler, Ford i Volkswagen.

Źródło: PowerCell

Zobacz także
– Wodór dla dystrybucji – Ford Transit od DHL
– Toyota Hino 155 na wodór
– Wodór jako paliwo