Pociągi na wodór dla Francji – Alstom dostarczy 15 składów

Wodór na kolei zostanie wdrożony we Francji w 2022 roku. Narodowy przewoźnik SNCF poinformował, że zamierza zamówić 15 regionalnych składów z ogniwami paliwowymi. SNCF chce kupić pociągi Coradia iLint produkowane przez koncern Alstom. Pociągi z ogniwami paliwowymi będą jeździć na 100 kilometrowej trasie na północy Francji.

Alstom Coradia iLint zasilana wodorem (źródło: Alstom)

Wodorowe pociągi mają trafić do floty przewoźnika SNCF w 2022 roku. Zakup elektrycznego taboru z możliwością zasilania ogniwami wodorowymi zapowiedział prezes firmy, Guillaume Pepy. Testowe 15 egzemplarzy zasilanych wodorem będzie jeździło po trasie o długości 100 kilometrów na północy Francji. Jeśli test wodorowych pociągów przebiegnie pomyślnie, SNCF w ciągu 15 lat zastąpi wszystkie pociągi zasilane dieslem przez modele wodorowe. SNCF prowadzi rozmowy z władzami 6 regionów dla wdrożenia bezemisyjnych pociągów wodorowych do obsługi połączeń kolejowych.

Coradia iLint to pierwszy seryjny pociąg zasilany wodorem. Pociąg z ogniwami wodorowymi produkowany przez Alstom wyjechał na tory w 2018 roku. Źródłem napędu Coradia iLint są ogniwa paliwowe o mocy kW. Pociąg posiada również funkcję bezpośredniego zasilania energią elektryczną z trakcji kolejowej. Do tej pory Alstom zebrał zamówienia na 97 wodorowych składów. Wodorowe składy Coradia iLint zostaną dostarczone dla przewoźników samorządowych w:
– 14 składów dla Dolnej Saksonii (Niemcy) od 2018 roku;
– 41 składów dla Bayerische Regiobahn w Bawarii (Niemcy) w 2022 roku;
– 27 składów dla regionu Taunus (Niemcy) w 2022 roku;
– 15 składów dla przewoźnika SNCF (północna Francja) w 2022 roku.

Źródło: SNCF

Zobacz także
Niemcy – 27 pociągów dla RMV
Lokomotywa na wodór dla PKP Cargo
– Wodór jako paliwo