Lokomotywa na wodór trafi do PKP Cargo

Wodór dla pojazdów szynowych już niebawem w PKP Cargo. Spółka podpisała list intencyjny z FPS Cegielski (Fabryka Pojazdów Szynowych) na dostarczenie lokomotywy wyposażonej w ogniwa paliwowe. Lokomotywa na wodór ma być opracowana w ciągu kilkudziesięciu miesięcy, a paliwo wodorowe ma dostarczać JSW.

Alstom Coradia iLint – pierwszy pociąg na wodór (źródło: Alstom)

Pociągi na wodór poruszają się już po torach Europy Zachodniej – są to pasażerskie zespoły trakcyjne marki Alstom wykorzystywane w Niemczech. PKP Cargo nie ma zamiaru odstawać od zagranicznych pionierów i samo planuje wdrożenie lokomotywy wodorowej. Dostawcą ma być poznańska Fabryka Pojazdów Szynowych Cegielski. List intencyjny w tej sprawie został podpisany między firmami w czasie Kongresu 590 w Rzeszowie w dniu 15 listopada 2018.

Napęd wodorowy w lokomotywach ma przede wszystkim pchnąć towarowego przewoźnika na tory innowacyjności. Dostawcą paliwa wodorowego ma być Jastrzębska Spółka Węglowa, z która również został podpisany stosowny list intencyjny. W planach jest także budowa jednostek o sterowaniu autonomicznym.

Źródło: PKP Cargo

Zobacz także
– Mapa i wykaz stacji wodorowych w Polsce
– Katalog ciężarówek wodorowych
– Wodór jako paliwo

One Comment on “Lokomotywa na wodór trafi do PKP Cargo”

Comments are closed.