Wodór na kolei – Niemcy zamówili 27 wodorowych pociągów

Pociągi na wodór dotychczas były intensywnie testowane przez kilku producentów. W Niemczech złożono przełomowe zamówienie na 27 pociągów zasilanych wodorem. Firma Alstom dostarczy składy kolejowe na wodór dla RMV będą poruszały się w regionie Ren – Men. Tankowanie wodoru do pociągów będzie możliwe pod Frankfurtem nad Menem.

Pociąg na wodór – Coradia iLint (źródło: Alstom)

Pociąg wodorowy Coradia iLint to regionalny zespół trakcyjny zasilany ogniwami paliwowymi. Pojazd kolejowy wytwarzany jest przez firmę Alstom od 2018 roku i intensywnie testowany w zachodnich Niemczech. Zasilanie wodorem ma wyprzeć na modernizowanych liniach pociągi na olej napędowy. Czerpanie energii z ogniw paliwowych ma stanowić również panaceum na brak elektryfikacji linii kolejowych. Przy braku stałej infrastruktury elektrycznej pozwoli na finalne wykorzystanie prądu przy zasilaniu pojazdów kolejowych.

Wodór dla pociągów RMV to długofalowy projekt infrastrukturalny który ruszy w 2022 roku. Umowa na dostawę i utrzymanie 27 pociągów z ogniwami opiewa na 500 mln EUR przez okres 25 lat. Za dostawy wodoru odpowiedzialna będzie firma  Infraserv GmbH & Co Höchst KG. Właśnie w Höchst pod Frankfurtem nad Menem ustawiona zostanie instalacja tankowania wodoru. W tym zakresie wsparcia udzieli rząd federalny Niemiec – dofinansuje budowę stacji i w 40% zakup wodoru.

Pociąg na wodór – Coradia iLint (źródło: Alstom)

Coradia iLint to dwuczłonowy pociąg pasażerski dla ruchu regionalnego. Do napędu wykorzystuje wodór przetwarzanych w ogniwach paliwowych na prąd. Na pokładzie pociągu zmieści się 160 osób które mają do dyspozycji WiFi, miejsca do trzymania rowerów oraz wydajną klimatyzację. Pociągi wodorowe Alstom zamówił również nadmorski region Niemiec w ilości 14 sztuk. Wodorowe pociągi na trasy między  Bremervörde, Bremerhaven, Buxtehude i Cuxhaven ruszą w 2021 roku.

Źródło: Alstom

Zobacz także
Lokomotywa na wodór dla PKP Cargo
Wodorowe pociągi i autobusy od JSW
– Wodór jako paliwo