Przetarg na autobusy CNG – Bielsko, Lubin i Rzeszów

Autobusy na gaz ziemny wybierane przez samorządy. Po maratonie przetargowym w Tychach przyszedł czas na inne miasta. Bielsko-Biała chce kupić 26 autobusów CNG, Lubin 25 gazowych aut, a Rzeszów – nawet 60 autobusów na metan. Dodatkowo w Warszawie do floty firmy Arriva trafi 54 autobusy CNG marki Solaris.

Gazowe autobusy cieszą się coraz większą popularnością w polskich miastach. Autobusy CNG spełniają wymóg alternatywnego napędu ustawy o elektromobilności. Dzięki temu coraz więcej samorządów wybiera autobusy na metan.

Tychy w tym roku zamówiły już 43 autobusy CNG. Długie autobusy gazowe dostarczy MAN (23 sztuki), co do krótkich planowana jest dogrywka (20 autobusów CNG o długości 12-metrów miała dostarczyć Scania). W tym roku do Tychów trafi także 10 minibusów CNG marki Kapena.

Podmiejskie autobusy CNG chce kupić związek gmin z okolic Bielska-Białej. W ciągu 11 miesięcy zwycięzca ma dostarczyć 26 regionalnych autobusów na gaz ziemny. Wybór zapewne padnie na jeden z testowanych już tam pojazdów – Scania Interlink CNG lub Iveco Bus Crossway Natural Power.

Autobusy CNG do miasta chce kupić Rzeszów. Obecny przetarg toczy się dla nawet 60 gazowych autobusów (40 pojazdów w standardzie i 20 w opcji). Gazowce dla Rzeszowa mają mieć 12 metrów długości, trzy pary drzwi i silnik gazowy o mocy conajmniej 180 kW.

Autobusy na gaz chce również kupić Lubin. PKS Lubin oczekuje dostawy 25 pojazdów na CNG o długości 12 metrów i mocy co najmniej 200 kW. Silnik CNG ma mieć pojemność nie mniejszą niż 7,5 litra i moment obrotowy większy niż 1100 Nm. Autobusy CNG w Lubinie to także szansa na pierwszą stację tankowania CNG w tym mieście.

Źródło: PKM Tychy, ZTM Rzeszów, PKS Lubin, PKS Bielsko-Biała

Zobacz także
Autobusy CNG dla Tychów od MAN i Scania
– Koszt zakupu autobusów CNG
– Katalog autobusów CNG/LNG