Nikola Tre na bazie Iveco S-Way zaprezentowana

Nikola i Iveco pokazały pierwsze efekty współpracy dla ciężarówek wodorowo-elektrycznych. Nikola Tre na europejski rynek zostanie zbudowana w oparciu o nową ciężarówkę Iveco S-Way. Wodorowa Nikola 3 FCEV będzie dostępna od 2023 roku. Pierwsze egzemplarze trafią na testy do francuskiego przewoźnika Jacky Perrenot.

Nikola Tre FCEV na wodór (źródło: Iveco)

Wodorowe Iveco wspólnie stworzone z Nikola. Dokładnie 3 miesiące po ogłoszeniu aliansu między Iveco a Nikola firmy pokazały europejskie wydanie ciężarówki Nikola Tre na bazie Iveco S-Way. Dzięki wsparciu Iveco dla Nikola w wysokości 250 mln dolarów powstała nowa ciężarówka wodorowa na europejski rynek. Nikola Tre FCEV bazuje na nowej generacji ciężarówek koncernu Iveco. Sercem układu napędowego jest ogniwo wodorowe dostarczone przez Nikola. Ogniwo paliwowe napędza silnik elektryczny o stałej mocy 653 KM.

Nikola Tre FCEV na wodór (źródło: Iveco)

Nikola Tre FCEV będzie obsługiwana przez sieć dealerów i serwisów Iveco. Większość bazowych komponentów będzie dzieliła z tradycyjnie zasilanym Iveco S-Way. Kompetencje w zakresie obsługi ogniw paliwowych i silników elektrycznych będą miały serwisy Iveco. W porównaniu z S-Way, Nikola Tre będzie wyposażona w najnowsze zdobycze elektroniki – video-lusterka, ogromny 17-calowy ekran dla obsługi i najbardziej pożądany autopilot drugiej generacji. Pozwoli on na autonomiczną jazdę po autostradach przy minimalnym nadzorze kierowcy.

Ogniwo wodorowe zapewni Nikola Tre wspaniałe osiągi. Elektryczny silnik będzie miał 653 KM i moment obrotowy 1800 Nm, ale dostępny w całym zakresie obrotów! Oznacza to, że zestaw o masie 40 dmc spokojnie ruszy nawet na 17% pochyłości, a na 6% spadku będzie możliwe utrzymanie prędkości w okolicach 60 km/h! Na jednym tankowaniu wodoru Nikola Tre przejedzie do 800 kilometrów, a tankowanie paliwa wodorowego zajmie ok. 15 minut.

Źródło: Iveco, Nikola

Zobacz także
Nikola Tre – Specyfikacja pojazdu
– Katalog ciężarówek wodorowych
– Wodór jako paliwo