Nikola Tre – ciężarówka na wodór dla Europy

Ciężarówki na wodór od Nikola dotychczas znane na rynku to modele One oraz Two. Zostały zaprojektowane na rynek amerykański, z silnikiem wysuniętym przed kabinę. Nikola nie lekceważy jednak Europy oraz rynków Azji i Australii i pokazuje Nikola Tre z silnikiem pod kabiną. Parametry napędu wodorowego są zbliżone do tych z pozostałych modeli producenta.

Nikola Tre Hydrogen (źródło: Nikola Corp)

Ciężarówka wodorowa sygnowana jako Nikola Tre będzie dysponowała silnikiem elektrycznym o mocy 500 lub 1000 KM, zaś moment obrotowy sięgnie 2700 Nm. Na pełnym zbiorniku wodoru będzie możliwe pokonanie 1200 kilometrów, zaś tankowanie zbiorników wodorowych zajmie maksymalnie 20 minut. I to wszystko bez emisji spalin dzięki zastosowaniu ogniwa wodorowego. Zamontowane w kołach silniki elektryczne będą posiadały możliwość rekuperacji energii, wspomagając jednocześnie hamowanie pojazdu. Kabina pojazdu będzie zbliżona pod względem wielkości do analogicznych ciężarówek na olej napędowy. Dostępne układy osi to 4×2, 6×2 oraz 6×4. Deska rozdzielcza będzie za to pełna najnowszych zdobyczy techniki – od ekranu o przekątnej 21 cali po autopilota. Właściciel pojazdu będzie miał ciągły kontakt elektroniczny z ciężarówką i wgląd do parametrów pracy pojazdu.

Nikola Tre Hydrogen (źródło: Nikola Corp)

Nikola Tre z ogniwem paliwowym zostanie oficjalnie zaprezentowana w kwietniu 2019 roku w czasie Nikola World w Arizonie. Prototyp trafi do przedseryjnej produkcji w 2020 roku z myślą o Norwegii. Następnie w 2023 roku ma ruszyć regularna produkcja Nikola Tre. Przy czym producent przewiduje długoterminowy wynajem pojazdu na okres 84 miesięcy, gdzie w racie zawarta zostanie także cena wodoru do zasilania pojazdu. Na rynku amerykańskim Nikola twierdzi zaś, że kilogram wodoru będzie dostarczać w cenie 6$ za kilogram.

Źródło: Nikola Motor

Zobacz także
– Mapa i wykaz stacji wodorowych w Polsce
– Katalog ciężarówek wodorowych
– Wodór jako paliwo