Cena wodoru – Nikola obiecuje 6$ za kilogram gazu

Nikola stacja wodorowa – schemat instalacji (źródło – Nikola)

Koszt wodoru i eksploatacji pojazdów to jedne z kilku niewiadomych technologii ogniw paliwowych. Jednak wraz z kolejnymi wodorowymi projektami koncernów Nikola czy Toyota na światło dzienne wychodzą nowe fakty. Amerykański producent ciężarówek wodorowych podał właśnie, że cena wodoru H70 (pod ciśnieniem 700 bar) powinna kształtować się na stacjach Nikola na poziomie ok. 6 dolarów za kilogram. Dostawcą technologii wytwarzania oraz tankowania wodoru ma być koncern NEL.

Wokół ceny wodoru narosło wiele legend i nieporozumień, m.in. o wysokiej cenie jednostkowej czy sposobie mierzenia ilości gazu. Aby móc porównywać obiektywne wartości należy wprowadzić pewien porządek – wodór jako gaz magazynowany pod różnym ciśnieniem i należy go mierzyć w jednostkach masy – kilogramach. Mamy wówczas pewność co do kosztów ilości wodoru o ciśnieniu 350 bar (H35) czy 700 bar (H70). Analogiczna sytuacja ma miejsce przy mierzeniu ilości gazu ziemnego – w formie sprężonej CNG czy skroplonej LNG.

Wracając do kosztu wodoru. Nikola z początkiem maja 2018 poinformowała o zamówieniu 800 ciężarówek Nikola Two przez Anheuser-Busch InBev. Wraz z tym zamówieniem powstanie sieć stacji tankowania wodoru sygnowana tą samą marką – 16 stacji wodoru wykona firma NEL, zaś kolejne 700 stacji w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie znajduje się w fazie projektowania. Stacje będą dostarczać wodór H35 (350 bar) oraz H70 (700 bar). Cenę tego drugiego wskazano na poziomie ok. 6$ za kilogram.

W przeliczeniu na złotówki kilogram wodoru H70 będzie kosztować więc ok. 25,50 zł. Jest to zatem cena dużo niższa, niż obecnie oferowana w Europie. W Wielkiej Brytanii na przykład koncern ITM wycenia wodór H70 na ok. 48 złotych (10 funtów za kilogram wodoru). Tanim wodorem H35 chwali się za to niemiecki przewoźnik autobusowy z Hurtch – 16 zł/kg (3,80 EUR/kg). Widać zatem, że duże znaczenie ma skala przedsięwzięcia, jak i ciśnienie pod jakim tankujemy H2.

Niewiadoma pozostaje cena wodoru H35 od Nikola. Na razie producent na swoich stronach obiecuje, że właściciele pierwszych egzemplarzy będą tankować wodór w USA za darmo. Co do kosztu wodoru na 100 kilometrów możemy nieco więcej powiedzieć na przykładzie europejskiej ciężarówki Esoro. Auto na pokonanie 100 kilometrów potrzebuje ok. 7,5 – 8,0 kg. Zakładając cenę hurtową paliwa na poziomie 16 zł/kg (3,8 eur/kg), koszt 100 kilometrów na wodorze wyniesie ok. 120 – 128 zł (28,5 – 30,0 EUR).

Źródło: Nikola, własne