Scania XT CNG – gazowa ciężarówka na budowę

Scania XT G410 CNG (źródło: Scania)

Gaz ziemny dla pojazdów budowlanych dostrzeżony przez producentów aut ciężarowych. Kilka dni po premierze budowlanego Iveco X-Way CNG, Scania zapowiedziała wprowadzenie analogicznego auta serii XT. Producent pokazał zdjęcia 3-osiowego podwozia budowlanego bazującego na nowym silniku gazowym o pojemności 13 litrów i mocy 410 KM.

Scania XT to specjalnie przygotowany pojazd do pracy w najcięższych warunkach poza drogą, gdzie istotne jest efektywne zasilanie zabudowy (np. betoniarka czy urządzenia do zbiórki drzewa) czy dzielność terenowa. Pojawiają się również szczególne wymogi, jak bardzo cicha praca czy ograniczona emisja spalin. Doskonałą odpowiedzią na to zapotrzebowanie jest zasilanie gazem ziemnym – CNG lub LNG.

Scania XT w wersji gazowej została wyposażona w nowy silnik tego samego producenta o pojemności 13 litrów. Posiada on moc 410 KM [302 kW] i 2000 Nm momentu obrotowego. Za przeniesienie napędu odpowiada ręczna lub automatyczna skrzynia biegów. W wersji CNG, metan jest magazynowany w 8 zbiornikach o łącznej pojemności 944 litrów (po 118 litrów każdy). Taka objętość pozwala na zmagazynowanie ok. 145 kg (196 Nm3) CNG. Dla ochrony przed otarciami w terenie, zbiorniki umieszczono nieco wyżej niż w drogowej wersji G410. W zabudowie typu wywrotka Scania XT G410 wykazała zasięg ok. 500 kilometrów. Średnie spalanie wynosi więc ok. 29 kg na 100 kilometrów.

Scania XT G410 CNG (źródło: Scania)

Cieszy, że nowe silniki gazowe o pojemności 9 i 13 litrów wydatnie zainteresowały branżę budowlaną. W najbliższym czasie zapewne będziemy świadkami zażartej konkurencji między Scania XT a Iveco X-Way w wersjach CNG na wielu europejskich rynkach. Niniejszy trend stanowi analogię do sytuacji na rynku amerykańskim, gdzie gazowe betoniarki cieszą się od kilku lat bardzo dużym zainteresowaniem.

Zobacz także
Scania R410 LNG
Scania G340 LNG

Źródło: Scania