Irizar CNG – elektryczna ciężarówka z gazowym wspomaganiem

Irizar etruck CNG (źródło: Irizar)

Irizar wdroży do produkcji gazową ciężarówkę. Ten znany producent autokarów z Hiszpanii zdecydował się na zaoferowanie auta o napędzie elektrycznym, gdzie zasięg będzie można wydłużyć pracą silnika na gaz ziemny. Gazowy motor to dobrze znana konstrukcja ze stajni FPT – Cursor 8 NG. Gazowo-elektryczna ciężarówka ruszy na drogi w 2019 roku.

Ciężarowy Irizar ze wsparciem CNG to trzyosiowe podwozie dedykowane dla dystrybucji czy usług komunalnych. Za nisko położoną kabiną, mogącą pomieścić do 4 osób, kryje się silnik elektryczny i wspierający go silnik gazowy o mocy 330 KM. Jest to dobrze znana konstrukcja z ciężarówek Iveco Stralis 330 Natural Power oraz autobusów gazowych Iveco Bus.

Irizar etruck CNG (źródło: Irizar)

Koncepcyjne auto CNG ma 8 metrów długości i może ważyć do 18 ton. Zainstalowane baterie pozwalają na przejechanie do 50 kilometrów. Gdy zostaną wyczerpane, do akcji wkracza 8 litrowy silnik CNG generujący energię elektryczną w prądnicy. Zamontowano go poprzecznie za kabiną pojazdu. Jego naturalnym środowiskiem pracy będą obszary miejskie – usługi komunalne i dystrybucja.

Źródło: Irizar