Scania na wodór – w dystrybucji i usługach komunalnych

Wodorowa ciężarówka marki Scania powinna trafić do produkcji na przełomie 2019 i 2020 roku. Ciężarówka na wodór znajdzie zastosowanie w dwóch aplikacjach – dystrybucyjnej dla marketów ASKO (4 auta) i komunalnej dla firmy Renova (1 pojazd). Dostawy są realizowane w ramach wspólnych testów sprawdzających wydajność i ekologię rozwiązania, a także system produkcji i dystrybucji wodoru.

Stacja wodorowa ASKO w Trondheim (źródło: Sintef)

Wodorowa Scania testowana jest wspólnie z firmą ASKO od roku na terenie Norwegii. W ogniwa paliwowe wyposażono 3 osiowe auto ciężarowe o dopuszczalnej masie całkowitej 27 ton. Silnik spalinowy zastąpiono kompletnym układem zasilania wodorem (butle na wodór, ogniwo wodorowe oraz silnik elektryczny). Pozostałe elementy zastosowano z hybrydowego układu napędowego stosowanego przez Scania. Osiągnięto zasięg na poziomie 500 kilometrów w normalnej eksploatacji. Testowa eksploatacja pojazdów była współfinansowana przez Rząd Norwegii.

Stacja wodorowa ASKO w Trondheim (źródło: Sintef)

Wodór do napędu jest produkowany samodzielnie przez ASKO. Na dachu magazynu w Trondheim zamontowano 9000 m2 paneli fotowoltaicznych podłączonych do generatora wodoru. Maksymalna moc produkcyjna systemu to 300 kg wodoru w ciągu doby. Produkowane paliwo wodorowe udostępniane jest także na zewnątrz, dzięki czemu ASKO jest w stanie optymalizować cenę wodoru dla własnych potrzeb.

Scania zasilana wodorem znajdzie również zastosowanie dla zbiórki odpadów na terenie zachodniej Szwecji. W tym przypadku Scania współpracuje ze Szwedzką Agencją Energii oraz Agencją FFI dla rozwoju napędów alternatywnych. Zabudowę komunalną dostarczy firma JOAB, a ogniwa wodorowe – Powercell Sweden AB.

Źródło: Scania, ASKO

Zobacz także
– Mapa i wykaz stacji wodorowych w Polsce
– Katalog ciężarówek wodorowych
– Wodór jako paliwo