Wodór na szczycie COP24 – JSW i Lotos

Paliwa wodorowe promowane na szczycie klimatycznym w Katowicach. JSW zaprezentowała autobus z ogniwami wodorowymi i zaprosiła do jazd demonstracyjnych na wodorze. Lotos podpisał natomiast umowę z Komisją Europejską na dofinansowanie projektu Pure H2. Jego owocem będą dwie stacje tankowania wodoru (Gdańsk, Warszawa) oraz instalacja do oczyszczania i dystrybucji wodoru.

Ursus Citysmile Hydrogen H2 w czasie COP24 Katowice (źródło: COP24 Katowice)

Wodór na polskich drogach zadebiutował podczas Szczytu Klimatycznego COP24 w Katowicach. Dzięki dostarczeniu przez JSW stacji wodorowej, specjalnie oznakowany Ursus City Smile 12 H przewozi uczestników konferencji. Dedykowane przejazdy odbywają się w dniach 7, 8, 9, 11 i 13 grudnia. Wydarzenie jest punktem towarzyszącym zebrania zespołu parlamentarnego o nazwie „Polska wodorowa”. W czasie posiedzenia posłowie oraz zaproszeni goście podkreślali potencjał wdrożenia wodoru jako paliwa przez krajowe spółki już posiadające znaczące moce wytwórcze – m.in. Grupę Azoty, JSW, Lotos czy PGNiG. Otwartą kwestią pozostaje wybór technologii oczyszczania wodoru do standardu tzw. 'pięciu dziewiątek’ – czystości 99,999%.

LOTOS – plan stacji wodorowej (źródło: Lotos)

Ponadto w czasie COP24 została podpisana umowa o dofinansowanie Projektu Pure H2 dla LOTOS. Kompleksowy projekt Pure H2 dla wdrożenia wodoru LOTOS wycenił łącznie na 10,503 mln EURO (ok. 45 mln PLN). W skład projektu wejdą m.in.:
> uzdatniacz wodoru (purification unit) o wydajności 160 kg/godz z instalacją sprężania do 700 bar;
> stacja tankowania wodoru i napełniania trailerów w Gdańsku;
> 2 trailery (cysterny) do magazynowania i przewozu wodoru o objętości 4000 Nm3 każdy (możliwość magazynowania po ok. 320 kg wodoru na każdym);
> stacja tankowania wodoru w Warszawie dla samochodów osobowych i autobusów.

Źródło: cop24.katowice.eu

– Mapa i wykaz stacji wodorowych w Polsce
– Katalog ciężarówek wodorowych
– Wodór jako paliwo