DAF CF na wodór – pierwsze testy firm transportowych

DAF na wodór trafił do pierwszych przewoźników na intensywne testy. Zapowiadana na gashd.eu w 2018 roku wodorowa ciężarówka została oddana do użytkowników pod koniec 2019 roku. Parametrami pracy wodorowy DAF VDL przypomina Scanię G350 Fuelcell – auto ma około 300 KM mocy i moment obrotowy na poziomie 2000 Nm.

Tankowanie wodoru do ciężarówek DAF według Wystrach (źródło: H2-Share)

Wodorowy DAF został zapowiedziany przez konsorcjum H2-Share pod koniec 2018 roku. Producent autobusów VDL podjął się montażu ogniw wodorowych na podwoziu ciężarówki DAF CF. Kolejni partnerzy zapowiedzieli dostarczenie magazynów i stacji wodorowych (niemiecki Wystrach), a przewoźnicy z Belgii, Holandii i Niemiec – testy i późniejsze wdrożenia. W efekcie z początkiem 2020 roku firmy Breytner i Vlot Logistics rozpoczęły testy DAFa na wodór. Tankowanie wodoru do ciężarówki na razie odbywa się na stacji zaopatrywanej w paliwo wodorowe przez AirLiquide. Na kolejne testy dystrybucja wodoru będzie prowadzona przez Wystrach w mobilnych stacjach wodorowych.

DAF CL Fuelcell to ciężarówka wodorowa zbudowana przez VDL. Ogniwo paliwowe posiada moc 88 kW, która jest przenoszona na silnik elektryczny o mocy 210 kW lub do akumulatorów pojazdu o pojemności 82 kWh. Tankowanie wodoru zajmuje kilka minut i jest on magazynowany w zbiornikach pod ciśnieniem 350 bar. Zamontowane butle na wodór pozwalają zmagazynować 30 kg wodoru H35. Taka ilość paliwa wodorowego pozwala na przejechanie 400 kilometrów. Średnie spalanie powinno zamknąć się na poziomie 7,5 kg wodoru na 100 kilometrów. Maksymalny moment obrotowy silnika elektrycznego wynosi 2000 Nm. DAF CL z ogniwami paliwowymi na razie został wykonany jako ciężarówka dystrybucyjna o łącznej masie całkowitej 27 ton.

Źródło: H2-Share

Zobacz także
– Nikola Tre – Specyfikacja pojazdu
– Hyundai Xcient Fuelcell
Scania G350 Fuelcell na wodór