Ciężarówki na wodór od Hyundai pojadą na czystej energii

Wodorowe ciężarówki od Hyundai w 2020 roku wyjadą na szwajcarskie drogi. Flota 50 pojazdów ciężarowych z ogniwami paliwowymi będzie tankowana odnawialnym wodorem. Paliwo wodorowe dostarczy dostarczy Alpiq. Wodór będzie produkowany w instalacji hydrolizy o mocy 2 MW przy elektrowni wodnej.

Hyundai chce rozwijać wodór dla ciężarówek w ramach projektu Hyundai Hydrogen Mobility (HHM). Stworzone konsorcjum będzie dostarczać kompleksowo ciężarówki na wodór i stacje tankowania odnawialnego wodoru. Pierwszym krokiem jest wdrożenie floty 50 ciężarówek Hyundai H2 Xcient w Szwajcarii. Całkowicie odnawialny wodór będzie powstawał w hydrolizerze o mocy 2 MW czerpiącym energię elektryczną z elektrowni wodnej firmy Alpiq.

Hyundai H2 Xcient jest wyposażony w ogniwa paliwowe o łączonej mocy 190 kW (2×95 kW). Ciężarówka może magazynować ok. 35 kg wodoru H35. Taka ilość paliwa wodorowego pozwala na przejechanie 400 km z pełnym załadunkiem. Auto jest zasilane przez silnik elektryczny o mocy 350 kW (471 KM). Dodatkowo energia elektryczna jest magazynowana w dwóch bateriach o łącznej pojemności 120 kWh. Więcej szczegółów na temat Xcient H2 pisaliśmy tutaj.

Źródło: Hyundai Motors

Zobacz także
– Iveco S-Way Hydrogen
– Katalog ciężarówek wodorowych
– Wodór jako paliwo