Holownik na wodór popłynie w Porcie Antwerp

Wodór jako źródło napędu dla kolejnego typu statków. Po promach pasażerskich bez emisyjne zasilanie trafi do morskich holowników. Port of Antwerp zlecił budowę pierwszego holownika na wodór spalany w silniku dual fuel razem z olejem napędowym.

Holownik z hybrydowym silnikiem na wodór i olej napędowy (źródło: Port of Antwerp)

Silnik dual fuel zasilany wodorem i olejem napędowym będzie spełniał wymogi normy EURO Stage V. Przebudowę holownika do zasilania wodorem wykona firma Compagnie Maritime Belge (CMB). Do holownika zostanie zamontowany silniki BeHydro, produkowany przez joint venture firmy CMB i ABC. Maksymalna moc rozwijana przez silnik wodorowy BeHydro to 2,8 MW, trafi on do oferty firmy w 2020 roku. Holownik będzie pierwszą jednostką wyposażony w ten silniki dual fuel na wodór. Warto zaznaczyć, że zaproponowana koncepcja odbiega od większości jednostek na wodór, gdzie źródłem napędu jest ogniwo paliwowe.

Dotychczas CMB dostarczyło katamaran rzeczny do przewozu osób z silnikiem zasilanym mieszanką wodoru i oleju napędowego. Mini prom jest wyposażony w silnik Volvo Penta i transportuje personel firmy po drogach wodnych Antwerpii. Dostawy wodoru zapewnia lokalny oddział firmy AirLiquide. Wodorowy napęd jest popularyzowany przez Port of Antwerp ze względu na obniżenie emisji spalin w miejscu eksploatacji jednostki i odnawialne źródło energii. Spalanie wodoru nie emituje spalin, a zastosowany filtr cząstek stałych pozwoli na wyeliminowanie tlenków azotu (NOx).

Źródło: Port of Antwerp

Zobacz także
– Wodór jako paliwo
 Norled – prom na wodór w Norwegii
– Wilhelmsen – Bunkierka dla wodoru