Iveco S-Way na wodór – testy od 2021

Napęd wodorowy w Iveco S-Way to wdrożenie platformy Hydrogen Concept w praktyce. W czasie targów IAA 2018 w Hanowerze koncernt FPT pokazał koncept układu wodorowego z silnikiem elektrycznym o mocy 400 KM. W czasie premiery Iveco S-Way w lipcu 2019 władze Iveco zapowiedziały, że pierwsze wodorowe ciężarówki S-Way będą testowane w 2021 roku.

Iveco S-Way Hydrogen Fuelcell (źródło: Iveco)

Iveco S-Way na gaz ziemny został zaprezentowany z początkiem lipca 2019. Auto będzie dostępne z dobrze znanymi silnikami na skroplony gaz ziemny (LNG) lub sprężony gaz ziemny (CNG). Będą to jednostki Cursor 9 (NP400) i Cursor 13 (NP460). Iveco idzie jednak krok dalej i zapowiada S-Way Hydrogen. Ciężarówka z ogniwem wodorowym ma trafić na rynek w 2021 roku jako egzemplarze testowe. Bez wątpienia stanowi to odpowiedź na plany innych koncernów co do montażu ogniw paliwowych w swoich autach – Hyundai i Tesla.

Silnik na wodór który prawdopodobnie znajdzie się pod maską Iveco S-Way Hydrogen to platforma Hydrogen Concept zaprojektowana przez FPT. Premiera podwozia z ogniwem paliwowym miała miejsce na targach IAA 2018 w Hanowerze. Zamontowany układ zasilania wodorem ma generować 400 KM w silniku elektrycznym. Na razie wokół napędu wodorowego w S-Way jest więcej znaków zapytania niż faktów. Natomiast szybki rozwój konkurencji produkującej ogniwa paliwowe (m.in. Ballard, Bosch, PlugPower) zmusza firmę do intensywniejszych działań.

Źródło: Iveco

Zobacz także
FPT Hydrogen Concept – dane katalogowe
– Katalog aut ciężarowych zasilanych wodorem
– Wodór jako paliwo