Ciągniki LNG na testach Poczty Polskiej

Napęd LNG na celowniku Poczty Polskiej. Po intensywnych testach pojazdów dostawczych na prąd, Poczta Polska chce wdrożyć gazowe ciężarówki. W czerwcu i lipcu na trasy z Warszawy wyjechały ciągniki zasilane LNG marek Scania i Iveco. Oba pojazdy oferują najnowsze rozwiązania w transporcie towarów. Jednocześnie wyposażone są w oszczędne i ekologiczne silniki na skroplony gaz ziemny.

Scania R410 LNG na testach w Poczcie Polskiej (źródło Poczta Polska)

Scania na LNG jako pierwsza stanęła do testów w centrali Poczty Polskiej. Model R410 LNG został przekazany w konfiguracji z największymi zbiornikami LNG. Dzięki temu gazowa Scania na jednym tankowaniu LNG może pokonać 1300 kilometrów. Gazowa ciężarówka dysponuje silnikiem o pojemności 13 litrów i zapłonie iskrowym. Jest to silnik jednopaliwowy, zasilany tylko gazem ziemnym. Konstruktorom udało się pozyskać przyzwoite osiągi – 410 KM mocy i 2000 Nm momentu obrotowego. Auto na gaz ziemny było testowane na trasie Warszawa – Lublin – Warszawa. Testy zasilania LNG były realizowane w czerwcu 2019 roku.

Iveco Stralis LNG trafiło na testy jako drugie, ale w dużo szerszym wymiarze niż skandynawski konkurent. Pojazd na skroplony gaz ziemny trafił na trasy Warszawa – Ostrołęka, Warszawa – Ciechanów oraz Warszawa – Łódź. Stralis NP460 może zabrać na pokład jednorazowo nawet 400 kg LNG. Taka ilość gazu ziemnego pozwala na pokonanie ponad 1600 kilometrów na jednym tankowaniu. Testy gazowego Iveco były prowadzone w lipcu 2019 roku.

Źródło: Poczta Polska

Zobacz także
– Iveco Stralis NP460 – specyfikacja pojazdu
Scania R410 LNG – dane techniczne
Testy aut zasilanych LNG