Ciężarówka na wodór od Holendrów – VDL DAF CF

Wodór do zasilania pojazdów ciężarowych wejdzie w fazę intensywnych testów. Do Stanów Zjednoczonych z autami Kenworth ZECT T680 i Toyota Project Portal oraz Szwajcarii z autem ESORO dołącza Holandia. Firma VDL wraz z konsorcjum przygotowuje wodorową ciężarówkę z zasilaniem elektrycznym o masie 27 ton. Auto zmagazynuje 82 kWh prądu oraz 30 kg wodoru, co zapewni łączny zasięg na poziomie 400 kilometrów.

VDL DAF na wodór (Źródło: H2-Share)

VDL DAF CF na wodór to auto całkowicie bezeemisyjne. Do napędu wykorzystuje energię elektryczną z baterii lub ogniwa wodorowego. Wodorowy VDL DAF ma zamontowany silnik elektryczny o mocy 210 kW i momencie obrotowym 2100 Nm. Energia elektryczna magazynowana jest w akumulatorach 3C o pojemności 82 kWh. Drugim źródłem energii jest ogniwo paliwowe o mocy 88 kW. Dysponując 30 kg wodoru H35 (350 bar), auto jest w stanie pokonać łącznie 400 kilometrów. Wszystko przy zachowaniu łącznej masy całkowitej na poziomie 27 ton.

Marka, modelVDL DAF CF
Lata produkcji2019 -
Ogniwo wodoroweb/d
Moc ogniwa88 kW
Typ wodoru35 MPa (wodór H35 - 350 bar)
Zużycie wodorub/d kg / 100 km
Zasięg na wodorzeb/d km
Zbiorniki na wodór30 kg
Silnik elektrycznyb/d
Moc silnika elektrycznego210 kW
Pojemność baterii82 kWh
Wymiary mm (Długość/Szerokość/Wysokość)b/d

Ciężarówki na wodór są promowane przez holendersko-niemieckie konsorcjum 7 firm – VDL Bus Chassis BV, e-mobil BW GmbH, Hydrogen Europe, VDL Enabling Transport Solutions, Wystrach GmbH, AutomotiveNL i TNO. Firmy otrzymały dofinansowanie 1,69 mln EUR do projektu o łącznej wartości 3,52 mln EUR. Głównym celem są kompleksowe testy elektrycznej ciężarówki z range extenderem zasilanym wodorem. Podobne rozwiązanie znane jest w autobusach – Solaris Urbino 18 Electric + H2.

VDL DAF na wodór (Źródło: H2-Share)

Konsorcjum planuje, że testy auta będą odbywać się z wykorzystaniem mobilnej stacji wodoru zlokalizowanej w dwóch kontenerach. Testami auta w ruchu dystrybucyjnym jest zainteresowane kilka miast z Europy Zachodniej, które posiadają autobusy wodorowe oraz prowadziły testy śmieciarek zasilanych wodorem. Wśród dużych flot jest to m.in. DHL. Pierwsze rezultaty z testów wodorowych ciężarówek będą publikowane w 2019 roku.

Źródło: H2-Share

Zobacz także
– Mapa i wykaz stacji wodorowych w Polsce
– Katalog ciężarówek wodorowych
– Wodór jako paliwo