Ciężarówka na wodór od konsorcjum GOH

GOH! (Generation of Hydrogen) to konsorcjum dla budowy ciężarówki zasilanej wodorem. Szwajcarskie firmy podjęły współpracę dla stworzenia ciężarówki dystrybucyjnej z ogniwem paliwowym. Wodorowa ciężarówka ma mieć 3 osie i 40 ton masy całkowitej. Testy wodorowej ciężarówki będzie prowadzić Migros Geneva.

Ciężarówka na wodór marki GOH (źródło: GOH)

Ciężarówki na wodór w Szwajcarii cieszą się dużym zainteresowaniem. GOH! to kolejna ciężarówka z ogniwami paliwowymi, która ma trafić do testów i eksploatacji w tym alpejskim kraju. Od kilku lat z powodzeniem rozwijana jest ciężarówka ESORO, testowana przez COOP. Już w tym roku na szwajcarskie trasy ruszy również flota wodorowych ciężarówek Hyundai Xcient. Wodór posiada liczne zalety na szwajcarskim rynku – zapewnia dłuższy zasięg niż w autach elektrycznych i może być produkowany ze źródeł odnawialnych. W przypadku Szwajcarii jest to energia elektryczna pochodząca z licznych elektrowni wodnych. Za dostawy wodoru będzie odpowiadał jeden z członków konsorcjum – firma SIG. Będzie on wytwarzany w specjalnym elektrolizerze.

Ciężarówka wodorowa GOH będzie posiadała 40 ton masy całkowitej i 3 osie (zabudowa typu solo). Auto będzie mogło poruszać się samodzielnie (26 ton) lub z przyczepą (która będzie ważyła 14 ton). Jest to typowa zabudowa dystrybucyjna, której wymagają szwajcarskie dyskonty. Pierwsze testy przeprowadzi sieć dyskontów Migros Geneva. Za konwersję auta ciężarowego do zasilania wodorem będzie odpowiedzialna firma LARAG. Ogniwo paliwowe i silnik elektryczny do pojazdu zostanie dostarczony przez firmę GreenGT. Dotychczas GreenGT z powodzeniem montował ogniwa paliwowe do aut wyścigowych oraz pojazdów dystrybucyjnych, jak Maxity H2.

Źródło: GOH