Hyzon H3 – nowa ciężarówka na wodór z USA

Ciężarówki na wodór są rozwijane przez coraz większe grono producentów. Najnowszym autem użytkowym z ogniwem paliwowym jest Hyzon H3. Ogniwo wodorowe w nowej ciężarówce ma moc od 150 do 370 kW. Zasięg na zbiorniku wodoru wyniesie między 500 a 1200 km. Hyzon celuje w najcięższe pojazdy, między 40 a 80 dopuszczalnej masy całkowitej.

Hyzon H3 ma posiadać nawet 80 ton dmc (źródło: Hyzon)

Wodorowe ciężarówki pokazało już większość producentów aut użytkowych. Ogniwa paliwowe trafiły zarówno do małych pojazdów (Toyota Hino, FUSO, Isuzu), jak i typowych ciężarówek o dmc 40 ton / Class 8 (Esoro, Nikola, Scania, Kenworth, Toyota Portal). Najnowszą propozycją jest ciężarówka na wodór marki Hyzon. To produkowane w USA auto z ogniwem wodorowym ma posiadać masę całkowitą między 40 a 80 ton. Oznacza to, że Hyzon H3 będzie także dostępny na rynek Australii pod tzw. pociągi drogowe.

Hyzon H3 na wodór zapewne trafi głównie do dystrybucji towarów (źródło: Hyzon)

Hyzon H3 zadebiutuje na rynku w 2020 roku. Producent przewiduje różne wersje ogniwa paliwowego, zbiorników na wodór oraz dopuszczalnej masy całkowitej. Bazowa wersja modelu H3 ma posiadać 40 ton dmc, ogniwo wodorowe o mocy 150 kW (204 KM) i zbiorniki na wodór o pojemności 48 kg. Taka ilość paliwa zapewni zasięg na poziomie 500 kilometrów (konsumpcja wodoru na 100 kilometrów wyniesie więc ok. 9,5 kg). Większa wersja to już 40 – 60 ton dmc, ogniwo o mocy 200 kW i zbiorniki o pojemności 96 kg wodoru. Zasięg auta w tym przypadku wzrośnie do 1000 kilometrów. Największa wersja to już 80 ton dmc, moc ogniwa paliwowego 370 kW i 144 – 192 kg wodoru na pokładzie. Taki pociąg drogowy z ogniwem paliwowym przejedzie nawet 2000 km na jednym tankowaniu wodoru.

Ciężarówka na wodór H3 od Hyzon będzie stanowić bezpośrednią konkurencję dla Nikola 1 i Nikola 2. W tym przypadku producent celuje w największe pojazdy, oferując przy tym różne warianty mocy ogniwa paliwowego i pojemności zbiorników na wodór. Ogniwo paliwowe będzie dostarczane przez firmę Fuel Cell z Singapuru. Ogniwa wodorowego tej marki są dostarczane w różnych wariantach mocy już od 2003 roku. Docelowo Hyzon chce wytwarzać także wodorowe autobusy, auta dostawcze oraz samochody osobowe. Pierwsze premiery wodorowych pojazdów już w listopadzie 2020 roku.

Źródło: Hyzon

Zobacz także
– Nikola Tre – Specyfikacja pojazdu
– Hyundai Xcient Fuelcell
– Scania G350 Fuelcell na wodór