Mercedes GenH2 – nowa ciężarówka na ciekły wodór od 2023 roku

Ciężarówka na wodór od Mercedesa wyjedzie na drogi w 2023 roku. Zamontowane ogniwa paliwowe wygenerują do 900 KM mocy, łączna ciągła moc to 625 KM. Zasięg na jednym tankowaniu ciekłego wodoru wyniesie 1000 kilometrów. Następca Mercedes Actros na wodór – Gen H2 – najpierw trafi na testy, a seryjna produkcja rozpocznie się w 2025 roku.

Mercedes GenH2 na ciekły wodór (źródło: Daimler)

Ciężarowy Mercedes-Benz na wodór był zapowiadany już na początku 2020 roku. Mercedes i Volvo w kwietniu 2020 zawarły dedykowane joint venture dla rozwoju ogniw paliwowych. Wspólny budżet projektu oszacowano na 600 mln euro, a wypracowane ogniwa wodorowe mają trafić do różnych pojazdów obu producentów. Pierwszym owocem niniejszego aliansu wydaje się tutaj zastosowanie ciekłego wodoru LH2 zamiast wodoru sprężonego (H35 lub H70). Nowy Mercedes GenH2 będzie zasilany właśnie ciekłym wodorem i trafi do transportu dalekobieżnego.

Mercedes GenH2 Truck to zapowiedź nowej generacji ciężarówki, która zastąpi Mercedes Actros. Flagowym napędem przyszłości będzie silnik wodorowy. W jego skład wejdzie zespół 2 ogniw paliwowych o łącznej mocy 300 kW (2 x 150 kW). Pracę ogniwa będzie stabilizował akumulator o pojemności 70 kWh. Będzie on w stanie dostarczyć do 400 kW mocy chwilowej w razie potrzeby. GenH2 będzie wyposażony w dwa silniki elektryczne o mocy ciągłej 625 KM (460 kW) i mocy maksymalnej 900 KM (660 kW). Moment obrotowy wyniesie odpowiednio 3154 Nm w trybie ciągłym i 4142 Nm w trybie maksymalnym.

Mercedes GenH2- zbiorniki na ciekły wodór zamontowano na ramie pojazdu (źródło: Daimler)

Wodorowy Mercedes GenH2 zaskakuje sposobem magazynowania wodoru. Daimler Trucks zdecydował się na zastosowanie ciekłego wodoru – LH2. Dzieje się to sytuacji, gdy praktycznie cała konkurencja – Hyundai, Nikola – wybierają sprężony wodór H70 pod ciśnieniem 700 bar. W związku z tym na pokład Mercedesa Gen H2 trafiły dwa zbiorniki kriogeniczne o łącznej pojemności 80 kg wodoru. Ciekły wodór będzie tam przechowywany w temperaturze -252 stopni. Dla utrzymania odpowiedniej temperatury zbiorniki będą wykonane z dwóch płaszczy stali nierdzewnej z zastosowaniem próżni i superizolacji. Przed dostarczeniem do ogniwa paliwowego zmieni stan skupienia z ciekłego na lotny.

Mercedes GenH2 to pierwsza poważna zapowiedź wejścia w ogniwa paliwowe przez tego producenta ciężarówek. Po długoletnich testach autobusów na wodór Mercedes Citaro Fuelcell i zapowiedziach dostawczego Fuso na wodór mamy wreszcie konkrety dla wodoru w najcięższych ciągnikach na długie trasy. Za bazę dla ogniw paliwowych do zastosowań miejskich służył także Mercedes Econic, na przykład grupy Faun. Najciekawszym jest jednak wybór wodoru skroplonego, co stoi w kontrze z planami innych producentów autobusów. Ciekły wodór LH2 dominuje w przemyśle, interesuje się nim także żegluga. Pozostaje pytanie o koszt budowy i dostępność stacji tankowania ciekłego wodoru.

Marka, modelMercedes GenH2
Lata produkcji2023 -
Ogniwo wodoroweogniwo Mercedes / Volvo
Moc ogniwa300 kW (2 x 150 kW)
Typ wodoruciekły (wodór LH2 -252 stopni C)
Zużycie wodoru8 kg / 100 km
Zasięg na wodorze1000 km
Zbiorniki na wodór80 kg
Silnik elektrycznyMercedes eDrive
Moc silnika elektrycznego460 - 660 kW (3154 - 4142 Nm)
Pojemność baterii70 kWh (typ - b/d)
Wymiary mm (Długość/Szerokość/Wysokość)b/d

Źródło: Daimler

Zobacz także
– Mercedes Econic Fuelcell z zabudową Faun
– Mercedes eCitaro Fuelcell od 2022 roku
– Fuso F-Cell na wodór