Mobilna stacja CNG napędzana gazem ziemnym w USA

Tankowanie sprężonego gazu ziemnego nadal dla części flot stanowi wyzwanie. W Stanach Zjednoczonych, gdzie dostęp do gazociągu jest powszechny a gaz niezwykle tani, znaleziono nowy sposób sprężania metanu. Firma z Oregonu proponuje kompresor CNG zamontowany na przyczepie zasilany gazem ziemnym. Może on sprężać ok. 68 – 136 m3 CNG na godzinę.

Kompresory CNG potrzebują dużych ilości energii elektrycznej dla sprężenia gazu do 250 barów. Okazuje się, że w Stanach Zjednoczonych jest to nie lada problem. Natomiast dostęp do wydajnych gazociągów jest często na przyzwoitym poziomie. W odpowiedzi na potrzeby testów i szybkiego wdrożenia flot CNG powstał nowy typ stacji CNG – gdzie źródłem energii i modułem sprężania jest blok silnika V8 łączący obie funkcje.

Mobilny kompresor GoFlo produkowany przez Onboard Dynamics jest autonomicznym elektrycznie urządzeniem. Energię do sprężania gazu czerpie właśnie z gazu ziemnego. Gdy połowa cylindrów wytwarza energię, druga połowa zmieniona została w cylindry sprężające CNG. Wszystko zostało zapakowane na kompaktową przyczepę. Dzięki temu posadowienie kompresora CNG jest szybkie i łatwe. W zależności od ciśnienia wejściowego, wydajność kompresora wynosi między 68 a 136 m3 (50 – 100 kg CNG) na godzinę. Moduł sprężania dodatkowo można uzupełnić o GoFill – mobilny dystrybutor i regulator ciśnienia. Od niedawna taki zestaw jest udostępniany klientom razem z gazową ciężarówką Hyliion na gaz ziemny.

Źródło: Onboard Dynamics

Zobacz także
– Stacje LNG/LCNG w Polsce
Tankowanie CNG w Bośni i Hercegowinie – pierwsza stacja
– Stacje LNG w Europie