Renault CNG z zasięgiem 1000 km – D Wide na gaz z podwójnymi zbiornikami

Zasięg na CNG w aucie ciężarowym powoduje, że takie pojazdy występują głównie w ruchu miejskim i lokalnym. Nowe i wydajne stacje CNG przyciągają zainteresowanie dla dłuższych tras. Naprzeciw oczekiwaniom rynku wyszło Renault z modelem D Wide CNG. Wprowadziło nową wersję Long Range z zasięgiem ponad 1000 km na sprężonym metanie.

Renault D Wide CNG Long Range
Renault D Wide CNG Long Range (źródło: Renault Trucks)

Renault D Wide Long Range zasięg 1000 kilometrów osiąga dzięki dodatkowym zbiornikom sprężonego metanu. Do standardowych dwóch zestawów butli CNG dołożono kolejne 2 pakiety. Dzięki temu ilość tankowanego CNG zwiększyła się ze 120 do 240 kilogramów. Możliwość pokonania takiego dystansu potwierdzili niedawno dziennikarze francuskiego portalu TRM24. Pokonali oni trasę 957 kilometrów spalając około 180 kg CNG. Na pokładzie pozostało ok. 60 kilogramów, co maksymalnie dałoby nawet 1.200 kilometrów na CNG. Przejazdu dokonano między Tuluzą a Lyonem w ruchu autostradowym.

Ciężarowe Renault na gaz ziemny ze zwiększonym zasięgiem zostało pokazane po raz pierwszy na targach Solutrans 2018. Dodatkowy zestaw butli CNG był wówczas montowany jeszcze przez zewnętrznego dostawcę. Warunkiem dla montażu dodatkowych butli był rozstaw osi co najmniej 5000 mm. Pierwsze 21 egzemplarzy trafiło do firmy Houtch we wrześniu 2019 roku. Od 2020 roku Renault D Wide CNG Long Range jest w całości wykonywane na linii produkcyjnej w Normandii.

Źródło: Gaz Mobilite France

Zobacz także
– Specyfikacja Renault D-Wide CNG
– Katalog aut ciężarowych zasilanych CNG i LNG
– Przedstawienie paliwa CNG/LNG dla transportu