Agregaty na wodór od Toyota i Honda na bazie autobusów

Wodór dla awaryjnego zasilania będzie rozwijany przez Toyota i Honda R&D. Mobilny generator prądu będzie bazował na ogniwie paliwowym zamontowanym w autobusie nazwano Moving e. Ogniwo wodorowe w autobusach będzie wykorzystywane przy szpitalach lub urzędach w razie braku prądu. Autobusy wodorowe zapewnią wówczas źródło stabilnej i czystej energii elektrycznej.

Toyota Sora na wodór z zestawem awaryjnego zasilania (źródło: Toyota)

Generator prądotwórczy na wodór znajduje już zainteresowanie w europejskich portach jako dodatkowe źródło energii elektrycznej w czasie postoju w porcie. Toyota i Honda idą o krok dalej i jako awaryjny generator wykorzystają zwykłe wodorowe autobusy. Po odpowiedniej modyfikacji taki autobus będzie mógł dostarczyć szpitalowi czy urzędowi energię elektryczną. Wskazuje się tutaj braki energii elektrycznej powodowane przez katastrofy naturalne w krajach Azji Południowo-Wschodniej.

System Moving e Toyoty i Hondy montowany w wodorowych autobusach składa się z:
– Stacji tankowania wodoru marki Toyota;
– Honda Power Exporter 9000 – zewnętrznego urządzenia wyjściowego;
– Dwóch rodzajów przenośnych akumulatorów Honda;
– Honda Mobile Power Pack Charge and Supply.
Zestawy trafią do autobusów z podwójnymi zbiornikami wodoru dla zapewnienia większej autonomii pracy i stabilnych dostaw energii. W razie awarii prądu, autobusy Toyota z systemem Moving e będą doładowywać zestawy akumulatorów w szpitalach lub urzędach.

Źródło: Toyota

Zobacz także
– Toyota Sora – autobus na wodór z Japoni
– Katalog autobusów wodorowych
– Toyota Beta Hydrogen – ciężarówka na wodór