Ciężarówki LNG w Chinach – w 2020 roku 113 tysięcy sztuk

Ciężarówki na skroplony gaz ziemny w Chinach cieszą się coraz większą popularnością. Największy sprzedawca, firma FAW produkująca ciężarówkę na LNG Jiefang JH6. Udział ciężarówek na LNG wynosi już obecnie 10% wszystkich aut użytkowych. W samym maju 2020 sprzedano 17,5 tysiąca ciężarówek na skroplony metan.

Sprzedaż ciężarówek na gaz ziemny w Chinach bije kolejne rekordy. Głównymi przyczynami są nowe normy emisji spalin oraz poprawiająca się dostępność stacji LNG. Z 960 000 ciężkich ciężarówek zarejestrowanych w I połowie 2020 roku, 10% z nich stanowiły ciężarówki LNG. To wzrost o 31% względem poprzedniego roku. Przy prognozie sprzedaży na poziomie 148 tys ciężarówek auta z silnikiem na gaz osiągną sprzedaż 113 tys. egzemplarzy. Udział ciężarówek na skroplony metan powinien dalej rosnąć. Za kluczowe wskazuje się obniżające ceny gazu ziemnego oraz coraz większa zaangażowanie Chin dla czystych środków transportu.

Ciężarówka na LNG ciesząca się największym powodzeniem w Chinach to Jiefang JH6. Pod maską zamontowano gazowy silnik o mocy 460 KM. Skroplony gaz ziemny jest tankowany do zbiorników kriogenicznych o pojemności 1350 L. Pozwala to na zatankowanie ok. 550 kg LNG. W zależności od typu pracy auto na jednym tankowaniu LNG może przejechać między 1000 a 1500 km.

Źródło: chinatrucks.com

Zobacz także
Genlyon C6 od SAIC Hongyan – ciężarówka na LNG z Chin
– Iveco Stralis NP400 LNG
– Katalog aut ciężarowych zasilanych LNG