bioLNG testowane w autobusach na lotnisku w Monachium

Biogaz w formie ciekłej testowo napędza autobus na lotnisku w Monachium. Na jednym tankowaniu 200 kg biometanu autobus może przejechać 800 kilometrów. W porównaniu z dotychczasowymi autobusami na olej napędowy autobus jest cichszy, a przede wszystkim nie emituje CO2 do atmosfery. Za napęd pojazdu odpowiada silnik elektryczny zasilany silnikiem gazowym od CM Fluids.

CM Fluids – koncepcja napędu bioLNG dla autobusów (źródło: CM Fluids)

Biometan do zasilania autobusów to optymalne rozwiązanie według firmy CM Fluids. Aby osiągnąć maksimum efektu ekologicznego niemiecka firma połączyła gazowy generator prądu z silnikiem elektrycznym w osiach pojazdu. Dzięki temu silnik na biogaz pracuje w optymalnym zakresie obrotów, a autobus może dodatkowo odzyskiwać energię elektryczną przy hamowaniu. Skroplony biogaz magazynowany jest w zbiorniku LNG marki SAG o pojemności 500 litrów. BioLNG trafia następnie do silnika gazowego dostarczonego przez FPT. Połączony jest on z prądnicą, skąd energia elektryczna trafia do baterii pojazdu. Za napęd autobusu bezpośrednio odpowiadają silniki elektryczne Ziehl Abegg zamontowane w osiach pojazdu. Mogą one także odzyskiwać energię.

Silnik na biogaz zapewnia znakomity efekt ekologiczny – emisja CO2 praktycznie nie ma tu miejsca. Dodatkowo układ napędowy CMF Drive jest dużo bardziej cichy oraz efektywny niż silnik na olej napędowy. Lotnisko w Monachium prowadzi obecnie intensywne testy hybrydowo-gazowego układu na bazie autobusu marki Mercedes.

Źródło: CM Fluids

Zobacz także
– Autobus na LNG i prąd od CM Fluids
– Autosan na LNG dla MZA Warszawa
– Katalog autobusów CNG/LNG