Autobus na LNG i prąd od CM Fluids

Autobusy na metan jako bezemisyjny środek transportu? Taki plan ma niemiecka firma CM Fluids, która do zasilania autobusów miejskich chce wykorzystać biometan (bioLNG) i prąd. System CMF Drive będzie wytwarzać energię elektryczną na pokładzie autobusu z odnawialnego biogazu. Atutami rozwiązania są krótki czas tankowania, duży zasięg i brak emisji CO2 do atmosfery.

Silnik gazowy w napędzie CMF Drive będzie napędzać prądnice, która wygeneruje prąd dla zasilania autobusu. Ten typ hybrydy szeregowej charakteryzuje się wysoką sprawnością i pozwala na oszczędzenie nawet 50% paliwa względem takiego samego autobusu na olej napędowy. W zamyśle CM Fluids, zamontowany zbiornik LNG marki SAG będzie magazynował skroplony biometan. W postaci ciekłej w fachowej literaturze określany jako LBG (Liquefied Bio Gas). Całkowicie odnawialny biogaz pozwoli, by autobus na LNG pokonał nawet do kilkuset kilometrów dziennie na jednym baku LNG. Zamontowany napęd elektryczny w tylnej osi pojazdu pozwoli także na odzysk energii elektrycznej w czasie hamowania.

Biogaz do zasilania autobusów CM Fluids będzie całkowicie odnawialny i teoretycznie nie wygeneruje żadnej emisji CO2 przy napędzie auta. Biometan pozyskiwany jest bowiem z materii organicznej, która rozkładając się i tak oddała by metan do atmosfery. Przechwytują ten związek ogranicza się emisję gazów cieplarnianych, a bilans procesu odzysku CO2 jest niezwykle korzystny. CM Fluids planuje, że pierwsze autobusy na skroplony gaz ziemny z systemem CMF Drive wyjadą na ulice jeszcze w 2020 roku.

Źródło: CM Fluids

Zobacz także
– Solbus Solcity LNG w MZA Warszawa
– Suwałki – autobusy na gaz i stacja CNG
– Katalog autobusów CNG/LNG