Silnik rakietowy na LNG Avio testowany przez NASA

LNG do statków kosmicznych rozwijane przez włoską firmę Avio. Pod koniec marca 2020 z powodzeniem zostały zakończone testy, gdzie do napędu silników rakietowych M10 zastosowano skroplony gaz ziemny wraz z ciekłym tlenem. Zasilanie ciekłym metanem badano pod kątem zastosowania we włoskiej rakiecie Vega E na poligonie NASA w Alabamie.

Silnik rakietowy Avio M10 na LNG do swojej pracy potrzebuje także ciekłego tlenu. To właśnie w utrzymaniu odpowiednich parametrów spalania i samej komorze spalania tkwi tajemnica Avio. Dzięki zaawansowanej produkcji silników w technologii druku 3D, włoska firma chce dostarczać napęd 3 stopnia włoskiej rakiety Vega E. Ten projekt kosmiczny z zastosowaniem ciekłego metanu realizowany jest przez Europejską Agencję Kosmiczną (ESA).

Testy silnika na LNG odbyły się pod koniec marca 2020 w Alabamie. Praca silnika rakietowego zasilanego LNG realizowana była w ośrodki badawczym NASA Marshall Space Flight Center w Huntsville. Testy miały zweryfikować wydajność pracy silników w czasie normalnych operacji, wytrzymałość podczas największych temperatur. Dodatkowo rzeczywiste testy zatwierdziły w realnych warunkach założenia modelowe przyjęte w czasie symulacji komputerowych.

Źródło: AVIO

Zobacz także
– Ciągnik terminalowy na LNG
Lokomotywy na LNG jeżdżą po Florydzie
– LNG jako paliwo