Traktor na CNG z Litwy – AUGA M1 wchodzi do produkcji

Ciągnik rolniczy na CNG z napędem hybrydowym będzie produkowany na Litwie. Firmy Agtech i AUGA oficjalnie wprowadziły na rynek swój traktor hybrydowy AUGA M1 zasilany sprężonym biometanem (bioCNG). Przy jednym tankowaniu CNG hybrydowy traktor może pracować nieprzerwanie do 12 godzin. W porównaniu z wersją na olej napędowy, ciągnik na biogaz zmniejsza emisję dwutlenku węgla nawet o 100 ton rocznie.

AUGA M1 to traktor hybrydowy zasilany sprężonym biometanem. Ciągniki rolnicze na CNG z pierwszej partii rozpoczną pracę już w 2023 roku – mówi Kęstutis Juščius, prezes grupy AUGA. Producent otrzymał zamówienia nie tylko z Litwy, ale także od producentów zagranicznych. Pierwsza partia AUGA M1 będzie produkowana w Fabryce Maszyn Rakiškis, posiadającej wieloletnie doświadczenie w produkcji maszyn rolniczych.

Ciągnik na bioCNG był testowany jako prototyp przez grupę AUGA już w 2021 roku (pisaliśmy o tym tutaj). Podczas testów inżynierowie grupy AUGA znaleźli sposoby na zmniejszenie strat energii i zwiększenie ogólnej sprawności napędu elektrycznego. Udało im się również odciążyć konstrukcję ciągnika, co przełożyło się na mniejsze zużycie energii i mniejszy nacisk na glebę podczas pracy. Pierwsza partia produkcyjna AUGA M1 CNG Hybrid składa się z trzech ciągników. Każdy zawiera inne komponenty. W produkcji seryjnej zastosowane zostanie połączenie rozwiązań technologicznych, które wykazały najlepsze wyniki w tegorocznych testach produkcyjnych. W fabrycznej wersji ciągnika hybrydowego AUGA M1 zastosowano podzespoły światowej sławy producentów, takie jak silnik spalinowy Forda oraz kabinę CLAAS.

Grupa AUGA zaktualizowała również konstrukcję ciągników AUGA M1. Według Kęstutisa Juščiusa ta wersja konstrukcji ciągnika będzie bazą do dalszej produkcji. – Tworząc prototyp skupiliśmy się na opracowaniu technologii bez zwracania większej uwagi na design. Teraz prezentujemy wygląd przyszłego modelu seryjnego. – mówi prezes grupy AUGA. AUGA M1 jest wyjątkowy ze względu na rozwiązania problemów, z którymi nie poradzili sobie najwięksi światowi producenci maszyn rolniczych – osiągnięcie długich godzin pracy i wygodnego tankowania.

„Do tej pory ciągniki gazowe, które zostały opracowane na całym świecie, były w stanie pracować w polu tylko do 4 godzin na raz, ponieważ butle gazowe nie pasowały fizycznie do konstrukcji ciągnika. Konstrukcja opracowana przez naszych inżynierów pozwala na umieszczenie w ciągniku większych butli z gazem biometanowym. Drugą przeszkodą w upowszechnieniu się ciągników zasilanych biometanem jest słabo rozwinięta infrastruktura stacji tankowania biometanu. Rozwiązaliśmy ten problem, oferując szybką i wygodną wymianę kartusza gazowego, który jest napełniany w wytwórni biometanu, a nie na ciągniku i dostarczany do każdego gospodarstwa. To wyeliminuje potrzebę posiadania stacji tankowania biometanu w gospodarstwach rolnych” – mówi Kęstutis Juščius.

W ciągniku AUGA M1 zastosowano hybrydowy biometanowo-elektryczny układ paliwowy. Podczas pracy ciągnika silnik spalinowy zasilany biometanem wytwarza energię i przekazuje ją bezpośrednio do silników elektrycznych, które obracają koła. W normalnych warunkach, które nie wymagają dużej mocy, ciągnik gromadzi wytworzoną rezerwę energii w swoich akumulatorach. System nie marnuje energii w warunkach niskiego obciążenia, wykorzystuje stosunkowo mały, ale wydajny silnik i jest w stanie wytworzyć ogromną moc w razie potrzeby.

Plany na przyszłość

Według prezesa grupy AUGA celem jest, aby nowe ciągniki były używane nie tylko przez litewskich rolników, ale także rolników na całym świecie. Ponadto dąży się do tego, aby koszty eksploatacji ciągnika AUGA M1 były zrównane z kosztami eksploatacji ciągników z silnikiem Diesla. Łączna dotychczasowa inwestycja w opracowanie modelu koncepcyjnego ciągnika AUGA M1 i wyprodukowanie pierwszej partii to ponad 3 miliony euro. Od czasu uruchomienia prototypu firma podwoiła wielkość swojego zespołu inżynierów i planuje zatrudnić jeszcze więcej personelu inżynierskiego. Po testach technologicznych na polach grupa AUGA będzie dążyć do jak najszybszego rozpoczęcia masowej produkcji jeszcze w tym roku.

Źródło: AUGA