Traktor na gaz ziemny New Holland T6.180 wchodzi na rynek

Traktor zasilany CNG marki New Holland zadebiutuje w 2020 roku na europejskim rynku. Po wielu latach testów spółka należąca do grupy CNH zaoferuje klientom ciągnik rolniczy zasilany metanem lub biogazem. Gazowy traktor będzie napędzał silnik marki FPT o mocy 175 KM. Pojazd największe zainteresowanie budzi wśród gospodarstw rolnych produkujących biogaz do napędu pojazdów.

Ciągnik rolniczy zasilany gazem ziemnym New Holland T6.180 jest pierwszym tego typu produktem na rynku europejskim. Debiut pojazdu na gaz ziemny był zaplanowany na 2020 rok, ale plany te opóźniła pandemia COVID-19. New Holland na metan trafi przede wszystkim na te rynki, gdzie dostępny jest już biogaz do zasilania pojazdów. Gospodarstwa rolne dzięki wersji CNG ciągnika T 6.180 będą mogły osiągnąć samowystarczalność energetyczną. Wszystko dzięki sprężaniu odnawialnego biogazu do postaci bioCNG.

Silnik na gaz ziemny dla napędu traktora został dostarczony przez firmę FPT (Fiat Power Train). Technologia tych silników gazowych jest szerzej znana w autach użytkowych Iveco – modelach Daily, Eurocargo i S-Way. Silnik na gaz NEF Natural Power ma pojemność 6,7 litra i jest zasilany wyłącznie gazem ziemnym lub biogazem. Silnik generuje 175 KM mocy i 740 Nm momentu obrotowego. Metan do napędu traktora gromadzony jest w dwóch zbiornikach – pokładowym oraz zewnętrznym, opcjonalnie dołączanym z przodu traktora. Grupa CNH planuje także inne maszyny rolnicze i budowlane na gaz ziemny. Dla New Holland dostępny będzie silnik gazowy NEF 6,7 o mocy 245 KM. Z kolei CASE pokazał prototyp ładowarki zasilane gazem ziemnym z silnikiem Cursor 13 Natural Power o mocy 460 KM. Termin wdrożenia obu aut na gaz pozostaje na razie nieznany.

Źródło: New Holland

Zobacz także
– Silnik gazowy NEF o mocy 245 KM dla maszyn rolniczych i budowlanych
– Ładowarka CASE Project Tetra na CNG – przedstawienie pojazdu
– Katalog aut ciężarowych zasilanych LNG