Ciężarówki na wodór – Hyzon z pierwszymi prototypami w Europie

Ciężarówki zasilane wodorem marki Hyzon przechodzą już pierwsze testy w Europie. Na publikowanych materiałach przez Hyzon Europe i Holthausen Clean Technology widać ciężarówkę DAF CF z ogniwem paliwowym i zbiornikami wodorowymi. Partner Hyzon Europe przerabia również ciągnik Freightliner na zasilanie wodorem pod ciśnieniem 700 bar.

Auta ciężarowe z ogniwem paliwowym marki Hyzon bazują na konstrukcji ciężarówek DAF. Ciężarówki wodorowe produkowane przez Hyzon Europe już na wizualizacjach wskazywały na tego producenta. W marcu 2021 roku Hyzon Europe wspólnie z Holthausen Clean Technology zaprezentowały szerzej ciężarówkę z zabudową komunalną i ogniwami wodorowymi. Na podwoziu DAFa CF znalazła się duża bateria zbiorników na wodór H70 (700 bar).

Freightliner zostanie przerobiony także na wodór (źródło: Hyzon)

Hyzon co kilka dni zamieszcza nowe materiały dla nowych ciężarówek wodorowych oraz autobusów z ogniwami paliwowymi. Sercem wszystkich napędów wodorowych ma być ogniwo paliwowe Horizon o mocy 150 kW. W czasie wideoprezentacji komunalnej ciężarówki na wodór dokonano dłuższej jazdy testowej. Widzowie mogli przekonać się, że ciężarówka wodorowa jest niezwykle cicha i całkowicie bezemisyjna. Nie lada zaskoczeniem były również zdjęcia z warsztatu Hyzon Europe z ciągnikiem Freightliner Cascadia. Holenderski producent sprowadził zza oceanu specjalną wersję ciężarówki Freightliner, która pierwotnie była zasilana sprężonym gazem ziemnym – CNG. Aktualnie trwa jej przebudowa do zasilania wodorem.

Źródło: Hyzon Europe, Holthausen

Zobacz także
– Hyzon z nowym inwestorem
– Hyzon H3 – ciężarówka na wodór ze Stanów Zjednoczonych
– Katalog ciężarówek na wodór