Ciężarówki Hyzon – testy na wodorze w Holandii, firma z nowym inwestorem

Ciężarówki na wodór Hyzon niebawem ruszą na trasy testowe w Holandii. Z końcem stycznia 2021 opublikowano pierwsze zdjęcia ciężarówki Hyzon bazującej na DAF CF. Ciężarówka ma posiadać ogniwo wodorowe o mocy 150 kW i uciąg do 50 ton. Hyzon znalazł również strategicznego inwestora. Wspólnie z Decarbonization Plus Acquisition Corporation (DPAC) utworzyły spółkę specjalnego przeznaczenia o aktywach 2,7 mld USD.

Hyzon Truck na wodór rusza na podbój europejskich dróg. Kilka tygodni temu w internecie ukazało się zdjęcie nowej ciężarówki wodorowej bazującej na podwoziu DAF. Ciężarówki Hyzon z ogniwem paliwowym będą powstawać w zakładzie w holenderskim Groningen. Hyzon na wodór ma posiadać ogniwo firmy Horizon o mocy 150 kW, a maksymalna dopuszczalna masa całkowita ciężarówki wyniesie 50 ton. Pierwsze jazdy na wodorze mają się odbyć do końca lutego 2021.

Wsparcie dla napędu wodorowego Hyzon poszukuje u kilku źródeł. Na jesieni 2020 roku swojego wsparcia udzielił specjalny program koncernu Total dla zeroemisyjnych technologii. Tym razem Hyzon wspólnie z DPAC mają uzyskać stabilne źródło środków oraz pozwolić na szybki debiut na nowojorskiej giełdzie. Inwestycje w napęd wodorowy Hyzon w ramach Decarbonization Plus Acquisition Corporation realizuje kilka dużych funduszy inwestycyjnych. Zalicza się do nich BlackRock, Federated Hermes Kaufmann Funds, Fidelity Management & Research Company LLC, Wellington Management i Riverstone Energy Limited. Inwestorzy wiążą duże nadzieje z napędem wodorowym w ciężarówkach, jednak część analityków studzi entuzjazm i pyta o trwałość fundamentów inwestycyjnych. Strzemięźliwość powoduje nadal niejasna sytuacja wokół ciężarówek firmy Nikola. Giełdowy debiut producenta ciężarówek na wodór Nikola miał miejsce w czerwcu 2020 roku.

Źródło: Hyzon Motors

Zobacz także
– Hyzon z finansowaniem funduszu zeroemisyjnego Total
– Hyzon H3 – ciężarówka na wodór ze Stanów Zjednoczonych
– Katalog ciężarówek na wodór