Nikola buduje największą fabrykę wodoru i wchodzi na giełdę

Ciężarówki na wodór od Nikola w natarciu. Początek czerwca obfituje w istotne informacje dla rozwoju firmy. Nikola potwierdziła budowę największej na świecie wytwórni wodoru. Norweska firma NEL dostarczy elektrolizer o dobowej wydajności 8 ton paliwa wodorowego. Pierwsze ciężarówki Nikola na rynku amerykańskim trafią z fabryki w Europie i będzie to Nikola Tre. Wisienką na torcie była informacja o wejściu Nikola na nowojorską giełdę.

Elektrolizery dla produkcji wodoru dostarczone przez NEL będą miały dobową wydajność na poziomie 8 ton wodoru. Nikola zamówiła łącznie 5 elektrolizerów alkalicznych od ASA. Wartość kontraktu to 30 mln dolarów. Zamówienie jest efektem współpracy między Nikola i ASA nawiązanej w 2017 roku. Od tego czasu firmy wspólnie ustaliły zakres dostawy oraz konfigurację urządzeń.

Nikola Tre będzie pierwszym modelem, który producent zaoferuje na masową skalę w Stanach Zjednoczonych. Okazało się bowiem, że dla pokrycia popytu na ciężarówki z ogniwem wodorowym konieczna jest szybka reakcja ze strony producenta. Modele One i Two z ogniwem paliwowym nie są bowiem jeszcze gotowe do produkcji. W związku z tym na rynek amerykański trafi produkowany w niemieckim Ulm model bazujący na Iveco S-Way. Początek czerwca 2020 to także debiut Nikola na amerykańskiej giełdzie. Notowane akcje pod nazwą NKLA systematycznie zwyżkują osiągając wycenę na poziomie 30 USD za akcję.

Źródło: Nikola

Zobacz także
– Nikola Tre – Specyfikacja pojazdu
– Katalog ciężarówek wodorowych
– Wodór jako paliwo